Öğretmen Diyarı

Suçlu Katil Değil Eğitim Sistemi

Tüm Türkiye’yi yasa boğan Özgecan olayında katillerle ilgili tüm ülke çapında büyük eylemler, protestolar ve yürüyüşler düzenlendi. Olay lanetlendi ve kınandı. Öncelikle şu konunun iyi analiz edilmesi gerekir ki, doğumdan itibaren bir bireyin yetişme tarzı, okul ortamı, öğretmenleri’nin ilgi alakası, gibi konular hayati önem taşır. Ayrıca ailesinde sürekli bir takım huzursuzlukların olduğu bir çocuk okulda mutlaka öğretmenleri tarafından fark edilir. Bu tip çocuklar okul rehberlik servislerine dersine girdiği çocuğun öğretmenleri tarafından yönlendirilir.  Tüm bu aşamalarda çocuğun problemleri çözülmezse, es geçilirse sonuçları bugünki gibi bir dram olur. Katilin annesinin de babasının evde sürekli şiddet uyguladığı söylenmiştir zaten.

 

 

 

Bir suçun işlenebilmesi için bireyin doğumdan sonraki tüm yaşadığı ortamlar, gördüğü eğitim  ve sosyal ilşkilerinde zedelenmeler ve es geçilmiş bölümler olması gerekmektedir. Bu bölümlerin tamamını aile ve okul ortamındaki ilgili öğretmenler tarafından atlatabilen bir bireyden suç işlenmesi beklenmez.  Fakat toplum olarak yapılan protestolara veya ‘’idam edilsin’’lere bakacak olursak sanki katil doğuştan bu özelliklerle Dünya’ya gelmişti.. Hayır! Suçu tek başına bu insana yüklemek zaten ülkemizde alınan eksik eğitimin bir sonucudur.

 

 

 

Burada ilk olarak sorgulanması gereken eğitim sistemidir. Hem ailesinden aldığı eğitim,ilgi ve şefkat,  hem de okulda aldığı eğitim, ilgi ve şefkatın yeterliliği ölçülmelidir. Yurtdışındaki gelişmiş ülkelere bakıldığında bu tip trajik olaylarda toplum büyük tepkiler vermemektedir çünkü bilinmektedir ki bu kişinin çocukluğuna, okul hayatına, aile yaşantısına bakıldığında yüzlerce es geçmeler, ilgisizlikler ve çocuğun zihin dünyasındaki duygusal bunalımlar vardır. Mesela bizde ‘’Dayak cennet’ten çıkmadır’’ gibi bir atasözü var. Şurası bilinmemektedir ki, çocuklukta atılan bir tokat çocuğun dünyasında büyük yıkımlar yaratır. Sonuç olarak bir daha böyle trajik olaylar yaşamamak için eğitim sistemimizin silkelenmesi, kendine gelmesi şarttır. Okullarda ailelerinde şiddete maruz kalan çocukların o derslere giren öğretmenler tarafından tespit edilerek özenle rehberlik servislerine yönlendirilmeleri, burada ciddi bir çalışma sonucunda çocuğun tekrar topluma kazandırılması çok önemlidir. Unutmayalım ki her es geçilen çocuk yarın yeni Özgecan vakalarını doğuracaktır.

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim