Öğretmen Diyarı

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE 2. ATAMA SEÇİMDEN ÖNCE YAPILMALIDIR‏
 Yazılı sınavda da sözlü sınavda da başarılı olmasına rağmen sınırlı sayıda kadroya(1709 kadro)atama yapılması nedeniyle, atanamayan yaklaşık bin civarında şube müdürü adayı öğretmen,  Milli Eğitim Bakanlığının 2. Kez şube müdürlüğü ataması yapmasını arzulamaktadır.Taşra teşkilatında hali hazırda 600 civarında şube müdürlüğü kadrosu boş bulunmaktadır ve bu kadrolar görevlendirmeler sayesinde doldurulmaktadır. Hem  yaklaşık 40 bin civarında adayın yarıştığı  yazılı sınavda hem de 5900 civarında adayın katıldığı sözlü sınavda başarılı olmuş öğretmenler, şube müdürü olabilmek için liyakatlarını ispatlamalarına rağmen atanmazken, taşra teşkilatındaki münhal kadroların görevlendirme yoluyla doldurulması  atanma bekleyen adaylarca  yerinde bir uygulama olarak görülmemektedir.                              
 
Milli Eğitim bakanlığı 16 Nisan 2014 tarihinde yapılan atamalarla ilgili atanamayan birçok şube müdürü adayının açmış olduğu mahkemelerle uğraşmaktansa, önünde hiçbir hukuki  engelin bulunmadığı 2. atamayı yaparak, tüm bu mahkeme süreçlerini de sonlandırmış olacaktır.10/28 şubat 2014 tarihlerinde sözlü sınavdan 70 barajını geçerek başarılı olan yüzlerce şube müdürü adayı öğretmenin mağduriyeti de olası bir 2. Atama ile sonlandırılmış olacaktır. Yargı kararları gereği 2. Kez sözlü sınava alınmış adayların puanlarının açıklandığı MEB insan kaynakları genel müdürlüğünün internet sayfasında  ‘atamaya yönelik açıklama ileriki tarihte yapılacaktır’ ibaresi 2. Atama bekleyen tüm şube müdürü adayı yüzlerce öğretmeni heyecanlandırmış ve umutlandırmıştır. Madem ki bakanlığımızda 2. Atama konusunda bir irade oluşmuştur, 2. Atamanın 1 Kasım seçimlerinden önce yapılması da yerinde olacaktır. Şube müdürü adayı yüzlerce öğretmen, hem yazılı hem de sözlü sınavdan başarılı olmasına rağmen atanmadıkları gerekçesiyle kırgındır. Bu kırgınlığın giderilmesi, mağduriyetlerin sona erdirilmesine bağlıdır.                        
 
Şube müdürü adayı öğretmenlerin gözleri kulakları MEB insan kaynaklarından yapılacak 2. Atama duyurusuna kilitlenmişken, şube müdürlüğü sürecinde yaşanılan tüm sıkıntıları giderecek 2. Bir atama atama için beklemeye gerek yoktur. Atama bekleyen şube müdürü adayları, hiçbir illegal yapıyla işi olmayan, sicilleri temiz ve kendilerini ispatlamış insanlardır. Danıştay 2. Dairesinin kararından sonra yenilenen görevde yükselme yönetmeliğine göre sözlü ve yazılı sınav puanlarının aritmetik ortalaması baz alınarak yapılacak bir atamanın yasalara, yargı kararlarına ve yönetmeliğe uygun olması hasebiyle ileride de asla bir sıkıntı oluşturmayacağı hukuki bir gerçektir. Her geçen gün kangrenleşen şube müdürlüğü sorununun hem bakanlık  hem  de adaylar lehine en kesin çözümü sözlü sınavdan 70 i geçen tüm adayların dahil edileceği  2. Bir atama olacaktır. Sayın Başbakanımızın  ve Sayın Milli Eğitim Bakanımızın 2. Atama talimatı yüzlerce şube müdürü adayı ve aileleriyle birlikte binlerce insanı sevince gark edecektir. 
 
Hasan EFE Haberyenirota/Özel haber
 
www.haberyenirota.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim