Öğretmen Diyarı

Şube Müdürleri Emekli Olamıyor!

Görevde İken AMİR emekli Olunca MEMUR

Soru: Kamu kurumlarında şube müdürlerinin ücreti emsallerimize göre çok düşük, emekli olunca mağdur oluyoruz. Bu nedenle çalışmak zorundayız, ne yapmamız gerekiyor?

 

Cevap: Şube müdürlüğü kamu hizmetlerinde önemli bir makamı temsil etmekte iken, maalesef özlük hakları bakımından hak ettiği yeri bulamamıştır. Nitekim kamuda mühendis, istatistikçi gibi unvanlarda görev yapanlar, şube müdürüne bağlı çalışıyor. Ancak emrinde çalışan mühendisin ek göstergesi 3600, istatistikçinin ek göstergesi 3000 iken şube müdürünün ek göstergesi 2200’dür.

 

Amirin kendi altında çalışan memurdan daha düşük ek göstergeye sahip olması kamuda hiyerarşiyi bozuyor. Altınızda çalışan, sizden daha fazla maaş alabiliyor. Bu durum ast  üst ilişkisinin bozulmasına neden olabiliyor.

 

Asıl sorun emekli aylıklarında

 

666 sayılı kararname ile şube müdürlerinin durumu daha da kötüleşti. Kararname sonrasında, genel müdür yardımcısı, şube müdürünün maaşının % 68 fazlasını, daire başkanı, şube müdürünün maaşının % 60 fazlasını, kariyer uzmanı, şube müdürünün maaşının % 42 fazlasını almaya başladı.

 

Maaşlar açısından durum kötüleşmekle beraber, asıl sorun emekli aylıklarında yaşanmaya başladı. Şu an itibariyle ortalama 3300 TL maaş alan bir şube müdürünün eline emekli olduğunda sadece 1750 TL emekli aylığı geçiyor. Bu nedenle görevdeyken aldığı maaşın yarısı emekli aylığı olarak bağlanan şube müdürleri emekli olmak istemiyor. Çok sayıda şube müdürü 65 yaşına kadar çalışmak zorunda kalıyor.

 

Şube müdürleri açısından yeni bir düzenleme şart. Yeni düzenlemeyle hem ücret adaleti sağlanabilir, hem de emekliliği gelen şube müdürleri ayrılır ve yerlerine daha genç memurlar geçebilir.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim