Öğretmen Diyarı

Şubat Enflasyonu Memur Maaşlarını Ne Karar Etkileyecek

TÜFE'de (2003=100) 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,02 düşüş, bir önceki yılın yılın son ayına göre %1,80, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,78 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,97 artış gerçekleşti.


 

Peki Bu Rakamlar Maaşlara Nasıl Yansıyacak?


 

3. Dönem Topu Sözleşmeye göre 2016 yılında memurlara ve emeklilere enflsayon zam farkının yapılması için, enflasyon oranının belirlenen ilk dönem zam tutarı %6 oranını aşması gerekmektedir. Söz konusu maddeler ise şu şekildedir.


 


 

Buna göre bir önceki aya göre yüzde 0,02 düşüş gösteren Şubat ayı enflasyon oranı ve geride kalan 4 aylık oranların toplamının yüzde 6’yı aşan kısmı kadar temmuz 2016 maaşlarına enflasyon fark zammı yapılacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçının yaptığı daha önceki açıklamalarda 2016 yılı enflasyon orta noktasının yüzde 6,5 olarak tahmin edildiği yer almıştı. Buna göre maaşlara ekstra zam yapılma ihitmali çok yüksek görülüyor.


 

Devlet memurları yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon oranı %6 yı aşmazsa yıl içinde yapılan zam ile enflasyon arasında oluşan fark sonucu enflasyon farkı zammı alamayacaklar. İlk iki ayın enflasyon oranı %1.80 oranında gerçekleşmiş bulunuyor.


 

Kaynak:personelmebhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim