Öğretmen Diyarı

Stresin bilinmeyen etkisi

Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, insanların baskı altındayken de, daha önce edinmiş oldukları spor yapmak ya da sağlıklı beslenmek gibi alışkanlıkları sürdürdüğü görüldü.

 

Güney California Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, 65 öğrencinin davranışları 10 haftalık bir süre boyunca incelendi. Araştırmanın amacı, insanların stres altındayken irade gücünü ne ölçüde kullanabildiklerini görmekti.

 

Öğrencilerin baskı altında oldukları ve normalden az uyudukları dönemlerinde, eski alışkanlıklarına daha sıkı sarıldığı görüldü.

 

Yani kahvaltısını sağlıksız yiyeceklerle yapmaya alışmış öğrenciler, sınav döneminde çok daha fazla sağlıksız gıda tüketti. Ama sağlıklı yiyeceklerle kahvaltıya alışmış olanlar da, aynı şekilde alışkanlıklarını sürdürdü. Gazetelerin köşe yazılarını okumayı alışkanlık edinenler de, vakitleri kısıtlı olsa da bunu yapmayı sürdürdü. Düzenli olarak spor yapanlar da, baskı altındayken daha çok spor yaptı.

 

Çalışmayı yapan ekibin lideri Prof. Wendy Wood araştırmaları hakkında şunları söyledi: "Davranışlarımızı değişirmeye çalıştığımız zaman motivasyonumuz ve kendimizi kontrol konusunda stratejiler geliştiriyoruz. Ama yapmamız gereken yeni alışkanlıkları nasıl edineceğimizi düşünmek. Alışkanlıklar yorgun olsak da, kendimizi kontrol edecek enerjimiz olmasa da devam ediyor."

 

KadınveKadın

Anahtar Kelimeler:
Stresin Bilinmeyen Etkisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol