Öğretmen Diyarı

Sosyal medya'dan yaptığı paylaşım ‘yüz kızartıcı suç’ sayılan öğretmen memuriyetten men edildi

‘Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere’

ANF’den Özgür Aydın’ın haberine göre Mardin’de bir lisede öğretmenlik yapan Dağlı, Çağlayan’da rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinin ardından İlahiyat Fakültesi’nden sınıf arkadaşlarının Berkin Elvan’la ilgili ‘Ah Berkin yaşasaydın da keşke seni kendi ellerimizle biz öldürseydik’, ‘terörist bozuntusu’, ‘Özellikle doğudaki çocukları öldürsünler ki büyümesin terörist olmasınlar’ paylaşımlarına tepki gösterdi.

Bu ifadelere karşı ‘Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere’ diye yazan Dağlı’nın bu gönderisinin ekran görüntüleri Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi ve hakkında soruşturma başlatıldı.

‘Yüz kızartıcı suç’

Soruşturmanın ardından açığa alınan Dağlı, 6 Mayıs 2015 tarihinde Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde ‘örgüt propagandası yapmak’tan yargılandığı davadan beraat etti ancak buna rağmen mahkeme kararından hemen sonra değil, okulların tatil olduğu 2 Temmuz tarihinde göreve iade edildi.

Dağlı, idari soruşturma kapsamında eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Yüksek Disiplin Kurulu’na ifade verdi. Kurul, ekim ayında yaptığı toplantıda ‘yüz kızartıcı suç işlemek’ ve ‘örgüt üyeliği’yle suçladığı Dağlı hakkında ‘memurluktan men edilmesi’ kararı verdi.

‘Öğrencilere de aşılama yapmayasın’

ANF’ye yaptığı açıklamada resmi tebligatın henüz eline ulaşmadığını, kararın kendisine sözlü olarak iletildiğini belirten Dağlı, şunları söyledi: “Bu kararı verirken neden mahkeme kararını tanımıyorsunuz diye sordum. Bana, senin olayın ‘yüz kızartıcı’, öğrencilere de bu şekilde bir aşılama yapmayasın dediler. Berkin Elvan’ı savunan kişiler ‘terör örgütüne’ üye kişilermiş, bende savunduğum için ‘terör örgütü’ üyesiymişim. Ben Berkin’e bir insan, bir çocuk bakış açısıyla yaklaştım. Ülkede milyonlarca kişi de benim gibi yaklaştı.”

Karara en kısa zamanda itiraz edeceğini belirten Dağlı, “Sonuna kadar hakkımı arayacağım. Öğrencilerimi çok seviyorum, en çokta onlardan ayrı kalmak beni üzüyor” diye konuştu.

Filed Under: Aktüel_ANF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol