Öğretmen Diyarı

Sosyal Medya Paylaşımı Yüzünden Okul Müdürlüğünden Oldu

İzmir'in Bergama ilçesindeki Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Suat Alay (45), sosyal medya üzerinden hükümet aleyhinde paylaşımlara yorum yapınca, başına iş aldı.


20 yılı aşkın süredir öğretmenlik yapan Alay hakkında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, devlet büyüklerini aşağıladığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. 28 Kasım 2014 tarihinde açılan soruşturma kapsamında müfettişler, Alay'ı yanına çağırarak, ifadesini aldı. Müfettişlere ifade veren Alay'ın, kendisi hakkındaki iddialara verdiği cevaplar ise, herkesi güldürdü.


Milli Eğitim müfettişlerinin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın yan yana olan bir resmine, "Şerefsizler" diye yorum yaptığını söyledikleri Alay'a, bunu neden yazdığını sordu. Alay'ın ise ifadesini alan müfettişlere, "Ben orada devlet büyüğümüzü değil, paylaşımı yapan kişiyi kastettim" diyerek, kendini savunduğu öğrenildi.


MÜDÜRLÜK DE GİTTİ


45 yaşındaki Suat Alay'ın henüz tamamlanmayan soruşturması, okul müdürü olmasının da önüne geçti. Aralık ayında müdür olabilmek için mülakata giren Alay, toplam 46.84 puan aldı.


Bergama ilçesindeki, Soğancı Yunus Şahinkoç Ortaokulu ve Yeniköy Ortaokulu için tercihlerde bulunan Alay'ın, mevcut müdürlerden daha fazla puan almasına rağmen, devam eden soruşturması nedeniyle atanmadığının belirlenmesi, ortalığı karıştırdı. Henüz hakkında kesin bir karar olmadığı için devam eden soruşturmanın Alay'ın atanmasına engel teşkil etmediği öne sürüldü.


HAKKINI YEDİLER


Türk Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı İrfan Toksoy, yerine atanan kişilerden daha yüksek puan almasına rağmen müdürlüğe getirilmeyen Alay'ın hakkının yendiğini savundu. Toksoy, "Öğretmen arkadaşımız hakkında, sosyal medya üzerinden hükümet aleyhinde paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle, soruşturma açıldı. Soruşturmanın başlamasından bir hafta sonra ise Alay, okul müdürü olabilmek için mülakata alındı. Mülakat sonunda, iyi puan almasına rağmen, hakkında devam eden soruşturma olduğu gerekçesiyle, müdür yapılmadı. Böyle bir uygulama olamaz. Bir kişi hak ettiği göreve getirilir, eğer soruşturma sonunda bir yaptırım olursa, daha sonra uygulanır. 'Senin hakkında soruşturma var' diyerek, arkadaşımızın hakkının yenmesine izin vermeyeceğiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıklarıyla büyük suç işlemiştir" dedi. '


‘SORUŞTURMAYI BEKLE' DEDİLER


Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Suat Alay, kendisinden düşük puan alan kişilerin müdür olarak atanmasına rağmen kendisinin niye dışarıda kaldığını öğrenmek için, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazılı başvuruda bulundu. Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik'in, 20 Şubat tarihinde, Alay'a verdiği cevapta ise, "İlgilinin talebi, hakkında yapılan inceleme-soruşturma sonuçlandıktan sonra yeniden değerlendirilecektir" ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim