Öğretmen Diyarı

Sosyal medya bağımlıları kilo almaya daha yatkın

2013 Haziran ayında The Consumer Research dergisinde yer alan bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, Facebook başta olmak üzere diğer sosyal medya ağlarının da kişisel kontrol üzerinde belirgin etkileri olduğu açıklandı.

Sosyal medya ağlarını sıkı bir şekilde takip eden kişilerin üzerinde, bu ağlarda kendisini takip edenlerin bir baskı unsuru olduğu belirlendi. Araştırmayı değerlendiren diyetisyen ve yaşam koçu Gizem Şeber “Sosyal yaşantımızı etkileyen her faktörün beslenmemizi de etkilediği düşünülürse, sosyal medya bağımlılarının kilo almaya daha yatkın bir hal alacağı da yadsınamaz bir gerçek” dedi.

Abur cubura yöneliyorlar

Araştırma sonuçlarına göre; sosyal medyada geçirilen 5 dakika zamandan sonra kişiler abur cubur besinlere daha fazla ihtiyaç duymaya başlıyor ve yüksek yağ ve/veya şeker içeren besinlere daha fazla yöneliyorlar. Diyetisyen Şeber, “Bu durumda iki çeşit önlem alınabilir. İlki, seçtiğimiz atıştırmalıkların daha sağlıklı olmasını sağlamak. İkincisi, sosyal medyada geçireceğimiz süreyi azaltmak.

Genelde ikincisi çok da başarılı olamadığımız bir yöntem. O nedenle sosyal medya başında zaman geçirirken; cips yerine kuruyemiş, tatlı yerine kuru meyve veya taze meyveleri tercih etmeye başlamamız gerekiyor. Su, maden suyu, bitki çayı gibi içecekleri elimizden düşürmemek ise kalori maliyeti sıfır olan sağlıklı bir seçenek” diye konuştu.

Dörtte birini egzersize ayırsak...

Araştırma sonuçlarına göre; kişiler egzersize ayırdıkları vaktin iki katından fazlasını sosyal medyaya ayırıyor. Bu da hareketsizliğe bağlı kilo alımına sebep oluyor. Amerika’da sosyal medyada geçirilen toplam süre yılda 12 milyon saatten fazla. Sosyal medyaya ayırdığımız toplam günlük sürenin dörtte birini egzersize ayırarak günde 200 kalori ve daha fazlasını harcayabiliriz.

Bilmediğiniz zararları da var

1) Yanınızda sürahi bulundurun. Böylelikle canınız abur cubur tüketmek istediğinde başta su içme şansınız olur. Su içmek, genelde atıştırma isteğini azaltır veya yok eder.

2) Mümkünse paket yiyecek almayın. Gözünüz ekrandayken koca paketi nasıl bitirdiğinizi fark etmeyebilirsiniz. Küçük kâseler kullanın.

3) Kuru yemiş, meyve veya kuru meyve gibi sağlıklı yiyecekler bile tüketecek olsanız porsiyonu aşmamak adına küçük kaselerde yanınızda bulundurun.

4) Çiğ sebze bulundurun. Salatalık, havuç ve marul gibi yiyecekleri yanınızda bulundurun. Daha az kalori ve daha fazla lif tüketmenize yardımcı olur.

5) Bitki ve meyve çayları tüketin. Yeşil çay gibi metabolizma hızlandırıcıları, melisa ve sarı kantaron gibi uykunuzu getirecek çayları yanınızda bulundurun.

SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim