Öğretmen Diyarı

Soru hırsızlarına kırmızı bülten

Osman Özgan


Bilirkişilerin hazırladığı raporun ardından şüpheli sayısının 2 bin 893 olarak belirlendiği 2010 KPSS soruşturmasında, tüm yollar Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'ne çıkıyor. Soruların servis edildiği yer olarak belirlenen, ancak birçok delillerin karartıldığı dernekle isimleri anılan 2 kritik şüpheli ile ilgili savcılık harekete geçti. 32 kişinin tutuklandığı KPSS operasyonu ve ÖSYM eski başkanlarının ifade vermelerinin ardından KPSS hırsızlığının şifrelerini çözmek için kolları sıvayan savcılık, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin Genel Sekreteri M.H.S ile soruları B.S'ye gönderdiği tespit edilen B.K hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Savcılık ayrıca, 2010 KPSS'de 'dahiler' arasında yeralan bir aday hakkında da yakalama istedi. Savcılığın talebini değerlendiren Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, Sözen, Koşucu ve sözkonusu aday hakkında yakalama kararı çıkardı.


KIRMIZI BÜLTEN KAPIDA


Mahkemenin kararının ardından savcılığın, yurtdışına kaçtıkları belirlenen S. ve K. ve KPSS dahisi aday hakkında kırmızı bülten hazırlıklarına başladığı öğrenildi. Sözkonusu isimlerle ilgili iddiaların yer alacağı dosya Adalet Bakanlığı'na gönderilecek. Bakanlık daha sonra 3 isim hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebiyle Interpol'e başvuracak. Kırmızı bültenin çıkarılması sonrasında ise hırsızlık şüphelilerinin kimlik, fotoğraf ve parmak izi gibi bilgileri Interpol'e üye 190 ülkeye gönderilecek.


PEŞ PEŞE KAÇTILAR


KPSS hırsızlığı soruşturmasının kendilerine sıçrayacağını anlayan Sözen ile Koşucu, peş peşe firar etmişti. Turgut Özal Derneği Sekreteri M.H.S'nin 29 Kasım 2014 tarihinde yurtdışına çıktığı belirlenirken, dernekte 'ofis elemanı' olarak görünen ve soruları servis ettiği tespit edilen B.K'nın ise S'en sadece 6 gün sonra yani 05 Aralık 2014'te yurtdışına kaçtığı belirlendi.


138 'dahi' ile telefonlaşmış


Eğitim Bilimleri alanında 100 ve üzeri net yapan 1970 adayın kendi aralarında irtibatlı olduğu tespit edilirken, örgüt şemasında 'lider' olarak gösterilen H.S sözkonusu şüphelilerden 138'i ile doğrudan ve dolaylı olarak telefon irtibatının olduğu belirlendi. S'nin bağlantılı olduğu isimlerden 16'sı ise Eğitim Bilimleri sorularının tamamını doğru yanıtladı. Ayrıca S'nin Genel Sekreteri olduğu Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'ne ait ve aralarında B.S'ye soruların gönderildiği B.K'nın kullandığı bilgisayarın da bulunduğu 3 bilgisayarın içindeki bilgiler imaj alma işlemi sırasında geri döndürülemeyecek şekilde silindi. Bu bilgisayarların imajlarını almak için görevlendirilen Başkomiser Ö.G'nin imaj alma işleminin yapıldığı 4 Eylül 2010 tarihinden bir gün önce H.S ile 3 kez telefonla görüştüğü tespit edildi.

\"Yeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim