Öğretmen Diyarı

Soma\'da ölü sayısı 274\'e yükseldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında 274 işçiye ulaştıklarını, 196 işçinin cenazesinin ise ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Çalışmalara 4 saatlik ara verdiklerini söyleyen Yıldız, gece 02.00 itibariyle kurtarma ekiplerinin yeniden kömür ocağına gireceğini belirtti.

 

İşçilerin tamamının yer altından çıkartılmasının ardından soruşturmaların ve denetimlerin başlayacağını söyleyen Yıldız, "Bunun sonucunda bir kısım oradan hep beraber teknik heyetle birlikte çıkartmamız gereken sonuçlar olduğunu görebiliriz. Bu rapor doğrultusuna bunlara karar vereceğiz. Çok hızlı bir karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıyayız. Bunun gerçekten trafo patlamasından mı kaynaklandığını o raporlarda göreceğiz. Üretime ara verilecek. İşçi kardeşlerimiz çıkartıldıktan sonra teknik çalışmalar sonlanana kadar kapılar mühürlenecektir. Daha sonra bütün bilgileri yeniden paylaşacağız" diye konuştu.

 

21:43 - Cenazelere projeksiyonla teşhis

Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciasında yakınlarını kaybedenler, cenazelerine ulaşmak için soğuk hava deposu önünde uzun süre bekledi. Şehit madencileri yakınları projeksiyon cihazı ve bilgisayardaki fotoğraflarından teşhis etti.

 

21:33 - Pakistan'da 1 günlük yas ilan edildi

Pakistan, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle bir günlük yas ilan etti. Pakistan Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Muhammed Navaz Şerif'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle taziyelerini ilettiği, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediği belirtildi.

 

21:00 - Bakan Yıldız: Ispatlasınlar istifa ederim

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "15 yaşındaki çocuğun madende çalıştırıldığını ıspatlasınlar istifa ederim"

 

20:03 - Taksim'de Soma gerginliği

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine birçok sivil toplum örgütü üyesi binlerce kişi, akşam saat 19.00 sıralında Beyoğlu Tünel meydanında bir araya geldi. Soma'da yaşanan maden faciasını protesto eden grup, buradan Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Galatasaray Meydanı'na ulaşan grup, burada polis engeli ile karşılaştı. Polisin Taksim Meydanı'na yürümek için izin vermediği grup, meydana çıkma konusunda ısrarcı oldu. Daha sonra gruptan bazı göstericiler, polise taş ve şişe atmaya başladı. Yaşanan gerginliğin ardından polis, gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler ile polis arasındaki gerginlik ara sokaklarda devam ediyor.

 

19:03 - Kızılay'da Soma eylemi

Kızılay'da, Soma'daki maden faciasıyla ilgili protesto eylemi yapan ve Meclis yönünde yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Kızılay Güvenpark'ta toplanan göstericilerin bir kısmı, Konur Sokak'taki Madenci Anıtı'na karanfil bırakılmasının ardından Meclis istikametine yürümek istedi.

 

19:03 - Soma Kömür İşletmeleri'den yeni açıklama!

- Soma Kömür İşletmeleri AŞ: "İşletmemiz bünyesinde çalışan tüm işçilerimizin sigortalı olduğunu, hiçbir şekilde kayıt dışı veya yasada öngörülen yaş sınırının altında çalışanımız bulunmadığını, tüm çalışanlarımızın bordromuzda ve gerçek ücretleriyle istihdam edildiğini, tamamının sendikalı olduğunu, devam eden iddialara karşın altını çizerek belirtmek isteriz"

 

18:49 - ÖLÜ SAYISI 245'E YÜKSELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ölü sayısının 245'e yükseldiğini açıkladı.

18:46 - Boğaziçi öğrencileri eylem yaptı

Boğaziçi öğrencileri ile Eğitim-Sen, Soma'daki maden kazasını protesto etti. Boğaziçi Üniversitesi'nin Kuzey Kampüsü'nde toplanan grup, "Kaza değil, katliam" yazılı pankart açarak, "Maden işçisi onurumuzdur" ve "İşçilerin birliği, sermayeyi yenecek" sloganları attı.

 

18:42 - Simavlı 3 kişi hayatını kaybetti

- Simav Belediye Başkanı Özkan: - ''İlçemizden 3 kişinin hayatını kaybettiği bilgisi ulaştı. Bunlar, Dağardı köyünden Şaban İlçi, Adem Bayındır ve Ahmet Ergün"

 

18:29 - İkiz kardeşler toprağa verildi

Soma'nın Bayat köyünde 1982 yılında doğan ilkokul mezunu ikiz kardeşler İsmail Süleyman Çata'nın aynı gün askere gittiği öğrenildi. Önce farklı yerlerde askerlik yapmaya başlayan Çata kardeşlerin, babaları Ahmet Çata'nın dilekçesiyle aynı birlikte askerliklerini tamamladığı öğrenildi. 7 yıl önce aynı gün evlenen kardeşlerden İsmail Çata'nın ikiz çocuğu, Süleyman Çata'nın ise 1 çocuğu oldu. Maden ocağında aynı vardiyada çalışan ikizler, çalıştıkları maden ocağında çıkan yangında yaşamlarını yitirdi. Baba Ahmet Çata tarafından teşhis edilen ve Bayat köyünde evlerinin bahçesinde dua okunan İsmail-Süleyman kardeşlerin cenazeleri köy mezarlığında toprağa verildi.

 

Savaştepe ilçesine getirilen 16 cenazeden 11'i defnedildi

 

18:27 - Başbakan hastanede yaralıları ziyaret etti

Soma'daki maden ocağında incelemeler yaptıktan sonra Soma Belediyesi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, daha sonra kara yoluyla Akhisar'a geçti. Erdoğan, Akhisar Devlet Hastanesi'nde tedavi altındaki madencileri ziyaret etti. Hastaneden Akhisar Hava Meydan Komutanlığı'na giden Erdoğan, "DAP" uçağı ile 18.00'de Ankara'ya hareket etti.

 

18:17 - AK Parti Soma bürosu tahrip edildi

Öfkeli kalabalık Ak Parti Soma İlçe teşkilatı bürosunu tahrip etti. Büronun camları ve çerçeveleri kırılırken içerideki eşyalarda dışarı atılarak kullanılamaz hale geldi. Polis olay sonrası bina etrafında güvenlik önlemi aldı.

 

18:01 - Türk-İş: Tam gün çalışmama hakkı kullanılacak

-Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak: "Türk-İş üyeleri, yarın işe gidecek ama tam gün çalışmama hakkını kullanacaktır. Bu esnada ülkemizdeki taşeronlaşma, sendikasızlaştırma ve iş cinayetleri protesto edilecektir"

 

17:21 - 20 psikolog ve 10 psikiyatri uzmanı gönderildi

"181 personeli ile birlikte 58 kara ambulansı, 84 personeli ile birlikte 11 UMKE aracı olay yerine görevlendirilmiştir. 20 psikolog ve 10 psikiyatri uzmanı olay yerine görevlendirilmiş ve hasta yakınlarına psikolojik destek vermeye başlamıştır. 4 sedyeli ambulans uçak İzmir'de hazır bekletilmektedir. 2 adet ambulans helikopter olay yerine intikal etmiştir. Olay yerine 3 adet TUN Çadırı (olay yerine en yakın güvenlikli sağlık merkezi) kurulmuştur. İzmir ve Manisa illerinde lojistik çadır hastaneler hazır bekletilmektedir. Olay yerinde 1 adet revir kurulmuş olup, ihtiyaç duyan hastalarımıza oksijen desteği verilmektedir."

 

17:15 - Kılıçdaroğlu olay yerinde inceleme yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 238 işçinin hayatını kaybettiği Soma'daki kömür ocağında incelemelerde bulundu, yetkililerden kazayla ilgili bilgi aldı. 

Kılıçdaroğlu'nu maden sahasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu karşıladı. Bölgede beraberce inceleme yapan üç isim, daha sonra karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Bu sırada Bakan Yıldız'ın Kılıçdaroğlu'na bilgi verdiği görüldü. Kılıçdaroğlu'nun hayli üzgün olduğu görülürken, CHP lideri incelemeler sırasında bazı işçilerle de konuştu.

 

17:02 - Bir grup, maden ocağını işleten şirketin önünde eylem yaptı

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin Lale Sokak'taki binasının önünde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan grup, oturma eylemi başlattı. Bunun üzerine güvenlik tedbirlerini artıran polis, binaya çıkan sokak girişlerini barikatlarla kapattı. Pankart ve dövizler eşliğinde bekleyişini sürdüren grup, zaman zaman slogan attı.

 

16:57 - İşçiler toprağa verilmeye başlandı

- Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler toprağa verilmeye başlandı - Soma Belediye Mezarlığı'nda faciada hayatını kaybedenler için birer metre arayla 110 mezar açıldı - İlçedeki esnafın büyük bölümü, camlarına "başımız sağolsun" yazısı astıkları iş yerlerini açmadı

 

16:50 - 9. Cumhurbaşkanı Demirel, taziye mesajı yayımladı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Soma'daki maden faciası dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

"Soma'da meydana gelen elim maden kazası, milletimizi acılara boğmuştur. Bu büyük faciadan dolayı, milletimizin ve vatandaşlarımızın derin üzüntüsünü paylaşır, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, acılı ailelere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağolsun."

 

16:44 - Çalışma Bakanlığı'ndan Soma açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Kazanın meydana geldiği ocakta daha önceden eksiklikler tespit edildiği ve cezai yaptırımlar uygulandığına ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

 

16.12- Erdoğan: 238 işçimizi hakka uğurladık

 

Başbakan Erdoğan: "(Soma'daki maden faciası) İlk belirlemelere göre 238 işçimizi Hak'ka uğurladık. 80 yaralımız var."

 

16:11 - Erdoğan: içeride 120 işçi var

Başbakan Erdoğan: (Soma'daki maden faciası) "Şu anda arkadaşlarımızın ve iş yerinin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor"

 

16:01 - Soruşturma 11 savcı tarafından yürütülüyor

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Şahiner, konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığını, kendileri tarafından en doğru bilgilerin aşama aşama teyit edilerek medya kuruluşlarına duyurulacağını bildirdi. - Şahiner, maden faciasında ölenlerin işlemlerinin 11 savcı tarafından yürütüldüğünü belirterek, delillerin toplanmasına yönelik de bilirkişi oluşturulduğunu kaydetti.

 

15:54 - ÖLÜ SAYISI 238 OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 238 olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan: (Soma'daki maden faciası) "Şu anda arkadaşlarımızın ve iş yerinin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor"

 

15:15 - Ağrı'da seçim çalışmaları durdu

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından ilan edilen 3 günlük milli yas dolayısıyla Ağrı'da, AK Parti ve BDP seçim çalışmalarını durdurdu - AK Parti Grup Başkanvekili Aydın: "Bugün biz de Ağrı'da yapılan seçim çalışmalarını durdurduk. Böylesine bir acıyla karşılaşmışken AK Parti teşkilatımızın sahada çalışma yapması mümkün olamazdı" - BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sakık: "Oradaki yas, acılar, bizim acımız. Biz Soma'daki acıyı Ağrı'daki bu halkın acısı olarak yüreğimize basıyoruz. Onlarla ortaklaşıyoruz"

 

15:10 - DİSK ve KESK'te iş bırakıyor

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: "Yarın sabahtan itibaren KESK, TMMOB ve TTB ile saat 09.00'da tüm Türkiye'de, tüm iş yerlerinde saygı duruşunun ardından iş bırakıyoruz"

 

15:04 - TÜRK-İŞ yarın iş bırakacak

TÜRK-İŞ'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda Soma'da meydana gelen facianın vahametini dikkate alarak 1 gün süreyle çalışmama hakkını kullanma kararı aldı.

 

14:57 - İşçi yakınları listelere akın etti

Soma'daki maden ocağından yaralı olarak çıkan işçilerin kaldırıldığı hastanelerin listeleri asıldı. İşçi yakınları listelerin önünde kuyruk oluşturdu.

 

14:53 - Kılıçdaroğlu 9 yaralıyı ziyaret etti

Soma'ya gitmek üzere hava yoluyla Akhisar Hava Meydan Komutanlığı'na gelen Kılıçdaroğlu, ilk olarak Akhisar Devlet Hastanesi'ne geçti. Burada tedavi altında olan 9 hastayı ziyaret eden Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler hastane yetkililerinden bilgi aldı.

 

14:44 - 232 kişiden 124'ünün kimlik tespiti tamamladı

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 232 kişiden 124'ünün kimlik tespiti tamamladı.

Arama kurtarma ekipleri tarafından maden ocağından çıkarıldıktan sonra Kırkağaç ilçesindeki Kayadibi Mahallesi'nde bulunan soğuk hava deposuna getirilen cenazelerden 124'ünün kimlik tespitinin tamamlandığı öğrenildi. Bazı madencilerin cesetleri yakınlarına teslim edilirken, depoya çok sayıda tabut getirildiği görüldü.

 

14:30 - ERDOĞAN: ÖLÜ SAYISI 232 OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 232 olduğunu açıkladı

 

14:10 - TBMM: Milletimizin başı sağolsun

TBMM Genel Kurulu'nda, Soma'da meydana gelen maden faciasına ilişkin siyasi partiler tarafından imzalanan ortak bildiri okundu. Saygı duruşunun ardından okunan bildiride, "Yüreğimizi dağlayan bu acıların bir daha yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Milletimizin başı sağolsun" ifadesine yer verildi.

 

14:10 - ODTÜ'de gerginlik

Olayı protesto etmek isteyen bir grup, ODTÜ'den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yürümek istedi -Eylemin yasal olmadığını belirterek dağılmaları için uyarıda bulunan polise, molotofkokteyli, taş ve havai fişek atan gruba müdahalede bulunuldu.

 

14:10 - Belediye Başkanı: 125-150 kişinin daha olduğu söyleniyor

Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: "Üzüntümüz Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu 205 sayısı noktasında daha da içeride, bir 125 -150 kişinin olduğu ifade ediliyor. Bize gelen bilgiler ışığında bu sayının artması bizi endişelendiriyor. İnşallah oradaki kardeşlerimizin sağ salim, Allah'ın mucizesine inanmamız lazım, inşallah kurtarma çalışmalarında bu kardeşlerimizin de mevcut bir şekilde sağ salim kurtarılmalarını beklemekten başka yapacağımız bir şey yok."

 

13:50 - Devlet erkanı programlarını iptal etti

Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bazı bakanların yurt içi ve yurt dışı programları ile TBMM Adalet Komisyonu'nun bugünkü toplantısı Soma'daki maden faciası nedeniyle iptal edildi -Yurt genelinde de bazı festival, kutlama, organizasyonlar iptal edilirken, bugün ve yarın oynanması gereken tüm amatör ve profesyonel futbol maçları ertelendi

 

13:37 - Ailelerin endişeli bekleyişi sürüyor

- Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında oğlu ve yeğeninden haber alamayan Bartınlı işçinin ailesi ve yakınlarının endişeli bekleyişleri sürüyor - İşçilerden Aydın Özgün'ün babası Recep Özgün: - "Oğlum 1 yıl önce aynı ocaktan emekli olmuştu. Ancak okula giden 3 çocuğunun eğitim masraflarını karşılayabilmek için aynı yerde çalışmaya devam ediyordu"

 

13:36 - CHP'li Vekil: Ölü sayısı 350'ye yaklaştı

Felakette hayatı kaybeden işçi sayısının 350'ye yaklaştığı bilgisini veren Özel, "Dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük maden kazası ile karşı karşıyayız. Bizzat madende görev yapan yetkililerden aldığım resmi bilgiye göre ölü sayısı 350'ye yaklaştı" dedi.

 

13:30 - Başbakan Erdoğan, Soma'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağı bölgesine geldi. Manisa Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezine geçen Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da eşlik ettiği Erdoğan'ın, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında incelemelerde bulunması bekleniyor.

 

13:25 - Aile Bakanlığı 300 uzman gönderiyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Soma'daki maden faciasının ardından işçi ailelerine sosyal ve psikolojik rehabilitasyon desteği vermek için 300 kişilik uzman havuzu oluşturulduğunu, uzmanların peyderpey bölgeye intikal ettiğini bildirdi.

 

13:23 - AFAD'dan son durum açıklaması

-"Çalışmalara katılan ambulans helikopteri, uçak mobil koordinasyon tırı ve benzeri arama kurtarma araçları ile toplamda 203 araç ve 599 personelle arama kurtarma ve psikososyal destek çalışmaları kesintisiz sürdürülmektedir"

 

13:20 - İstanbul'daki kamu kurumlarında bayraklar yarıya indirildi

Manisa'nın Soma ilçesinde maden ocağındaki yangının ardından ilan edilen milli yas nedeniyle İstanbul'daki kamu kurumlarında bayraklar yarıya indirildi.

 

13:17 - Bakan Işık programlarını iptal etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 15-16-17 Mayıs'ta gerçekleştireceği programları Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle iptal etti.

 

13:05 - Bahçeli yarın Soma'ya gidecek

-"MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli de yarın Başkanlık Divanı üyeleri, bazı milletvekilleri ve MYK üyelerinden oluşan bir heyetle kaza mahalline hareket edecektir" -"Kaza dolayısıyla hükümet tarafından milli yas ilan edilmesini yerinde buluyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız'ın bölgeye giderek krizi bizzat yönetmesini de takdirle karşılıyoruz"

 

12:55 - 88 kişiden, 63'ü taburcu edildi

Soma ilçesindeki kömür ocağında çıkan yangında yaralanan 88 kişiden, 63'ü taburcu edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentteki hastanelerde dünden bu yana 88 kişi tedavi gördü. 63 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 25 kişinin tedavisi sürüyor.

 

12:50 - AK Parti'den milli yas uyarısı

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, il başkanlıkları ve belediye başkanlıklarına Soma'daki maden faciasıyla ilgili "milli yas" uyarısı yaptı. Soma'daki facia nedeniyle tüm müzik etkinlikleri, konser, festival, şölen ve eğlence programlarının iptal edilmesi istendi.

 

12:27 - Kılıçdaroğlu: Millet olarak hepimizin başı sağolsun

-"Millet olarak hepimizin başı sağolsun. Büyük bir acı. Olayın bir şekliyle aydınlaması gerekiyor. Sanıyorum bilirkişiler konuya el koyacaklardır. Olayın nasıl meydana geldiği, kayıpların nasıl olduğu. Neden bu kadar büyük can kaybının olduğunun da araştırılması gerekiyor. Soğukkanlılıkla olayı araştırmamız gerekiyor"

 

12:26 - 17 işçiye otopsi yapıldı

Hayatını kaybeden 17 madenciye İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı - İşçilerin ilk belirlemelere göre "karbonmonoksit gazı zehirlenmesi" sonucu yaşamlarını yitirdiği belirtildi - Turgutlu Belediyesi bölgeye 45 tabut gönderdi

 

12:23 - Futbol ve Basketbol federasyonları maçları iptal etti

Soma'da yaşanan maden faciası sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) oynanması gereken maçları iptal ettiklerini açıkladılar.

 

12:17 - Türkiye Kamu-Sen'den mesaj

Koncuk, Soma'da yaşanan maden ocağındaki yangına ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Maden ocağında yaşanan facianın milletin yüreğini dağladığını ve 76 milyon vatandaşın gözü ve kulağının gelecek iyi haberlere çevrildiğini kaydeden Koncuk, faciada şehit olan işçilere Allah'tan rahmet, millete başsağlığı diledi. Koncuk, ölü ve yaralı sayısının daha fazla artmamasını temenni etti.

 

12:10 - Sağlık Bakanlığından açıklama

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Manisa'nın Soma ilçesinde bulunan kömür madeni ocağında meydana gelen yangın sonrasında Bakanlığın bugün saat 11.00 itibariyle bölgeye gönderdiği araç, teçhizat ve personel durumuna ilişkin bilgi verildi.

 

"150 personeliyle birlikte 51 kara ambulansı, 46 personeliyle birlikte 7 UMKE aracı olay yerine görevlendirilmiştir. 4 sedyeli ambulans uçak İzmir'de hazır bekletilmektedir. 2 ambulans helikopter olay yerine intikal etmiştir. Olay yerine 3 Tıbbi Uç Nokta çadırı kurulmuştur. İzmir ve Manisa illerinde lojistik çadır hastaneler hazır bekletilmektedir. Olay yerinde 1 revir kurulmuş olup, ihtiyaç duyan hastalarımıza oksijen desteği verilmektedir. 5 adet psikolog olay yerine görevlendirilmiş ve hasta yakınlarına psikolojik destek vermeye başlamıştır."

 

11:50 - Mobil Koordinasyon Merkezi çalışıyor

Maden alanında endişeli bekleyişlerini sürdüren işçi yakınları, her çıkan cenazeyi gözyaşlarıyla karşılıyor, kendi yakınları olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Yakınlarının öldüğünü öğrenenler ise büyük acı yaşıyor.

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığına bağlı "Mobil Koordinasyon Merkezi" de maden sahasına gelerek görev yapmaya başladı. Mobil merkezde yaralı işçilerin hangi hastanelerde olduğu ve durumlarına ilişkin bilgiler listeler halinde ilan edildi. İşçi yakınları listede yakınlarının isimlerini bulmak için çalıştı.

 

11:44 - Taner: Yangın tamamen söndürülmüş değil.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "İçeride herhangi bir grizu patlaması oldu. Karbonmonoksit zehirlenmesinden işçi kardeşlerimizin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Zamanın aleyhimize işleyeceğini söylemiştim. Allah rahmet etsin. Acılı ailelerine sabırlar niyaz ediyorum. İçeride kaş kişi olduğu konusunda tahmini bir rakam var. Bunu söylemekten, bilerek kaçınıyorum. Özel sektörün verdiği rakamları kullandığımız için, bunlara da ne kadar kefil olacağımızı, net telaffuz etmediğimiz için işçi kardeşlerimizin çıktıkça paylaşacağız.

 

Yangın bir ara söner gibi oldu. Ancak dalgalı bir seyir izliyor. Yangın tamamen söndürülmüş değil. Yangın yolu üzerinde olanlar. Orada bulunan işçi kardeşlerimiz var. çıkarttığımız işçi kardeşlerimizin yanarak vefat ettiğini görmedik. Yangına daha uzak olduklarını düşünüyoruz. Bir cebe girebiliyor olmaları halinde nefesliklerle beraber yaşayabileceği ümidi var. O ümidimiz azalıyor olsa da içimizde bunu barındırıyoruz.

 

Hemen hemen 500'e yakın sayının, kurtarma ekibindeki arkadaşlarımızın da sağlığını düşünerek bu kurtarmaya çalışıyoruz.

 

11:24 - TBMM Başkanı Çiçek, ABD ziyaretini iptal etti

Çiçek, ABD'de Türk Günü Yürüyüşü çerçevesinde düzenlenecek etkinlik ve programlara katılmak üzere 16-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği ABD gezisini iptal etti.

 

11:20 - Öz Maden İşçileri Sendikası'ndan açıklama

Öz Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Arslan, Soma'da kömür madenindeki yangınla ilgili, "İhmal olduğunu düşünmüyorum. Ocağın çok deneyimli kadroları vardı. İş sağlığı ve iş güveliği had safhadaydı. Bu devletin gözetimi altında çalışan bir ocak. Ocakta bırakın ölümlü kazaları, yaralanmalı kazalar bile nadir oluyordu" dedi. Yangın çıkan ocakta 3 vardiya halinde toplamda 2 bin 500'e yakın işçinin çalıştığını aktaran Arslan, işletmede Türkiye Maden İş'in yetkili sendika olduğunu ama kendilerinin de üyeleri olduğunu bildirdi.

 

11:15 - Gül Çin ziyaretini iptal etti, yarın Soma'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen facia nedeniyle resmi ziyaret ve Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi için Çin'e yapacağı ziyareti iptal etti.

 

11:08 - Başbakan Erdoğan'ın Malatya ve İstanbul programları iptal

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 17 Mayıs Cumartesi günkü Malatya ve İstanbul programları iptal edildi.

 

10:58 - Başbakan Erdoğan Soma'ya gitti

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "DAP" uçağı ile saat 10.50'de Soma'ya gitmek üzere Akhisar'a hareket etti. Başbakan Erdoğan'la, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Akhisar'a gitti.

 

Başbakanlıktan yapılan açıklama doğrultusunda, ilan edilen milli yas nedeniyle, Esenboğa Havalimanı'nda da bayrakların yarıya indirildiği görüldü.

 

10:57 - Adalet komisyonu çalışmalarını iptal etti

TBMM Adalet Komisyonu'nun Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını görüşmek üzere gerçekleştirilecek bugünkü toplantısı Soma'da meydana gelen maden faciası ve milli yas ilan edilmesi nedeniyle iptal edildi. Komisyonun yarın yapılacak toplantısının yeni yargı paketi olarak belirlenen gündemi de bugüne alınarak, paketin altkomisyona sevk edilmesine karar verildi.

 

10:44 - Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı

Soma Cumhuriyet Başsavcılığı, bir maden ocağında çıkan yangına ilişkin soruşturma başlattı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nca maden ocağındaki yangın olayıyla ilgili soruşturma başlatıldığı ve konunun bütün detaylarıyla araştırıldığı öğrenildi. Başsavcılığın, soruşturma kapsamında "maden ocağında kayıt dışı işçi çalıştırıldığı" iddialarını da araştırdığı bildirildi.

 

10:41 - 19 Mayıs kutlamaları iptal edildi

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan facia dolayısıyla, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında gerçekleştirilecek resmi tören dışındaki tüm kutlama programları iptal edildi.

 

10:29 - ÖLÜ SAYISI 205'E ÇIKTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da maden ocağında çıkan yangında ölenlerin sayısının 205'e yükseldiğini bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da maden ocağındaki yangına ilişkin, "Türkiye'de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybımızla sonuçlanan bir kazaya doğru gidiyoruz" dedi.

 

10:25 - Cenazeler teslim edilmeye başlandı

Soma'da maden ocağında çıkan yangında hayatını kaybeden işçilerin bazılarının cenazeleri yakınlarına teslim edilmeye başlandı.

 

Arama kurtarma ekipleri tarafından maden ocağından çıkarılan cesetler, ambulanslarla Kırkağaç ilçesindeki Kayadibi Mahallesi'nde bulunan soğuk hava deposuna getirildi. Yetkililer kimlik tespiti için isimleri okuyarak işçilerin yakınlarını deponun içine aldı. Kimlik tespitinin ardından cesetler, yakınlarına teslim edilmeye başlandı.Değişik illerden yaklaşık 80 cenaze aracı ile soğutucu özelliği bulunan 4 tır da ilçede hazır bekletiliyor.

 

10:23 - Kızılay: Psiko-sosyal destek elemanları bölgede

-"İşçi yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanlar psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu amaçla Ankara'dan 20 psiko-sosyal destek elemanı bölgeye geldi"

 

Akar, kendisinin de olay yerinde bulunduğunu belirterek, gece boyunca alanda 50 personelle görev yaptıklarını bildirdi.

 

İşçi yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanların psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Akar, bu amaçla Ankara'dan 20 psiko-sosyal destek elemanının bölgeye geldiğini söyledi.

 

10:22 - Ulusal yas ilan edildi

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 mayıs 2014 tarihinden itibaren 3 günlük milli yas ilan edildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00'da bir açıklama yaptı. Bakan Yıldız yaptığı 4'üncü açıklamada, ölü sayısını 201, yaralı sayısını da 80 olarak açıkladı.

 

BAKAN YILDIZ:201 MADENCİ YAŞAMINI YİTİRDİ

 

80 yaralı arasında kurtarma çalışmaları için madene inip dumandan etkilenen kurtarma ekiplerinden de kişilerin bulunduğu belirtildi. Bakan Yıldız, "Bizim endişemizi daha da artıracak bir durumdur bu. Daha da zorlanacağımız bir durum olabilir. Daha kritik bir döneme giriyoruz, daha kritik bir noktaya gidiyoruz. Çalışmalara ara verilmedi, ancak zaman ilerledikçe daha da hızlı bir şekilde olumsuzluğa gidiyor. Endişemiz ondan. Şu anda 430 kişi kurtarma çalışmasında bulunuyor. İhmal varsa hiçbir yerde kayıtsız kalmadığımız gibi buna da kayıtsız kalmayız ama bu bu gecenin gündemi bu değil. Bu sabahın gündemi değil. Tek bir şeye fokuslandık, o arkadaşlarımız sağ olarak kurtarılması. İdari ve adli ne varsa zaten o yapılır. İşçiler çevre ilçelerden, özellikle Savaştepe'nin de bulunduğu yerlerden. Sayı endişe edeceğimiz bir noktaya doğru gidiyor. Şu andaki sayımız da çok fazla. Cenaze işlemlerinin de yapılması gerekiyor. Görev dağılımı yaptık. Yüreğimizde büyük bir acı dolarak bunları yapıyoruz. Herkesin bulunduğu ilçede köyde toprağa verilmesi daha doğru görünüyor" dedi.

 

MADEN İŞÇİSİ: İÇERİDE YAKLAŞIK 400 KİŞİ OLABİLİR

 

Manisa'nın Soma ilçesinde kömür ocağında meydana gelen faciayla ilgili olarak, arama kurtarma çalışmalarına da katılan maden işçisi Sami Kılıç, "İçeride yangın hala devam ediyor. Girilmeyen panolar var. O panolarda 350-400 kişi tahmin ediliyor, daha çıkmamış" diye konuştu.

 

Soma'daki maden faciası sonrası kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi Sami Kılıç, arama çalışmaları hakkında bilgi verdi. 9 yıldır madende çalıştığını belirten Kılıç, daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi. Bu tür kazalara karşı eğitim aldıklarını ifade eden Sami Kılıç, "Maske olsa da kurtulması zor. Pano patlayınca elektrik olmuyor, elektrik olmayınca vantilatörler çalışmadığı takdirde hava akımı kesiliyor. Hava akımı kesilince, yaşam ihtimali kesiliyor. Maskeyle 45 dakikada temiz havaya çıkma eğitimi verdiler bize. 1 buçuk kilometreyi 45 dakikada çıkamazsın" dedi. Kılıç, ölü sayısının artabileceğini kaydederken, "Oradaki şef ve amirlerle konuştum. Şu an 350-400 kişi tahmin ediyorlar. Patlama panosuna daha giriş yapılmadı. Oranın hava akımına ulaşıp, oradaki yangını söndürüp o şekilde girme tahmini var" diye konuştu.

 

Kılıç, kurtarma çalışmalarına katıldığı madenden 80 ceset çıkardığını ifade ederken, "Cesetler ayrı ayrıydı, 4-5 kişi bir yerde, 10 kişi bir yerde. Girilmeyen patlama olan yerde toplu olabilir" diye endişesini dile getirdi.

 

KİMLİKLER TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞIYOR

 

Maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin kimlik tespit çalışmaları sürüyor.

 

Soma'daki maden ocağından çıkarılan bazı işçilerin cenazeleri, Kırakğaç ilçesindeki Kayadibi Mahallesi'nde bulunan soğuk hava deposuna getirildi. Cenazelerin Kırkağaç'a gönderildiği bilgisini alan pek çok aile de depo önünde beklemeye başladı. Ölenlerin kimliklerinin belirlenmesi için çalışmalara başlandığı ve bu çalışmanın öğle saatlerine kadar sürmesinin beklendiği bildirildi. Öte yandan Manisa Müftülüğü'nde görevli farklı ilçelerden 80 din görevlisi de tesise geldi.

SABAHA KARŞI BİR YANGIN DAHA ÇIKTI

 

Manisa Soma'daki kömür madeninde yaşanan trafo faciasının ardından 2. bir yanının daha çıktığı belirtildi.Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında önemli bir gelişme yaşandı.Facia bölgesinde gün aydınlanıyor. Soma'daki kömür madenindeki trafo yangını büyük acıya dönüştü. Ölü sayısı giderek arttı, mahsur kalanlara ulaşılamadı denirken madende ikinci bir yangının çıktığı iddia edilirken çalışmalara yaklaşık olarak 3 saat ara verildi. Madenin havalandırma bacasından içerinde tahliye edilen dumanların yükseldiği gözlendi.Kurtarma ekibinden, galerilerde mahsur kalanların da olabileceği belirtiliyor.Yangının söndürülmesinden sonra kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

İŞÇİ YAKINLARININ BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

 

Soma'da maden ocağında meydana gelen 201 kişinin hayatını kaybettiği, 80'inin yaralandığı yangın sonrası işçi yakınlarının bekleyişi sürüyor. Dünden bu yana Soma Devlet Hastanesi'nin bahçesinde bekleyen aileler, yetkililerden yakınlarının hayatta olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.

 

Madenden yaralı olarak çıkarılan işçiler ise sağlık durumlarına göre çevre il ve ilçelerdeki hastanelere sevk ediliyor. Yaralı yakını Sema Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, madende 8 yıldan bu yana kül ustası olarak görev yapan eşine yangının ardından ulaşamaya çalıştıklarını ancak başarılı olunamadığını söyledi. Eşinin birlikte çalıştığı arkadaşının ekipler tarafından kurtarıldığını ifade eden Korkmaz, "Henüz kocamdan haber alamadık. Birlikte çalıştıkları arkadaşı kurtarıldı ve şu an hastanede. Kocamla birlikte olduğunu fakat havasızlık nedeniyle bayıldığını bize söyledi. İnşallah ona da en kısa sürede ulaşılır" dedi. Bu arada Kızılay ekipleri kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü maden alanında yakınlarından haber almak için bekleyişlerini sürdüren işçi aileleri için çadır kurdu. Bazı GSM operatörleri de bölgedeki baz istasyonlarından sinyal alan abonelerinin hatlarına, ücretsiz konuşma ve mesaj paketi tanımladı.

Soma'da Soma Holding'e ait bir kömür ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda işçi mahsur kaldı. Ege Bölgesi'ndeki kömür işletmelerine ait bütün arama kurtarma ekipleri Soma'ya yönlendirildi.

 

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.Ambulanslar Soma ve çevre ilçelerdeki hastanelere yaralı işçileri taşıyor.

 

Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

 

Madenden çıkan her işçi, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. İşçilerin bir bölümünün yürüyerek çıktığı, sedyeyle çıkarılan bazı işçilerin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı gözlendi. Çıkarılan işçiler, maden önünde bekletilen ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

 

Bu sırada çok sayıda işçi ailesinin madenin önüne yığılması nedeniyle güvenlik görevlileri kalabalığı dağıtmaya çalışıyor. Çok sayıda işçi yakınının madene ulaşmak üzere yola çıkması nedeniyle ilçe merkezi ile maden arasındaki 30 kilometrelik yolda konvoy oluştu.

 

Maden önünde bekleyen bazı işçi yakınlarının dua ettiği bazılarının da fenalaştığı gözlendi.

\"Doğan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim