Öğretmen Diyarı

SOCAR'ın CEO'sundan YÖK'e Sert Tepki: CV'ler Çöpte

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, YÖK'e yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Bu yazımızda sizlere SOCAR'ın CEO'sundan YÖK'e Sert Tepki konusunda bilgiler vereceğiz. İşte detaylar....


'Gecekondu' diye tabir ettiği üniversitelerin kurulduğunu belirten Yavuz, “Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Yazık değil mi bu çocuklara?” diye sordu. Yavuz, üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğini fakat üniversite mezunlarına kapılarının kapalı olduğunu vurguladı; nitelikli iş gücü bulamadıklarından yakındı. Kendisine üniversite mezunu CV yollanmamasını isteyen SOCAR'ın üst yöneticisi, bunları bakmadan çöpe attığını belirtti; istenmesi durumunda YÖK'e hediye edebileceğini kaydetti.


SOCAR'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz'un Twitter'dan yaptığı eleştiriler şöyle:


NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ BULAMIYORUZ


Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik; YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var. Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.


ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA KAPIM KAPALI


Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar. Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?


BANA ÜNİVERSİTE MEZUNU CV YOLLAMAYIN


Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira.


GECEKONDU ÜNİVERSİTELER


Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?


HERKES ÜNİVERSİTE MEZUNU OLACAK DİYE BİR ŞEY YOK


Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir. Herkes üniversite mezunu olacak diye bir şey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında. Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var. Japonya, Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.


YÖK SÜRDÜRÜLEMEZ BİR DÜZEN KURDU


YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık.

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim