Öğretmen Diyarı

Skandal çağrı: Müslümanlar ülkeyi terk etsin!

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi UMP’de parti sözcülüğü ve milletvekilliği yapmış sağcı kadın siyasetçi Nadine Morano’nun sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yayınladığı bir yazı tartışma konusu oldu.

 

Geçtiğimiz hafta sonu Fransız dergisi Le Figaro Magazine’e kapak olan ünlü Fransız sinema oyuncusu, manken, şarkıcı Brigitte Bardot’un bikinili fotoğrafı ile Fransa’daki bir sahilde gördüğü kapalı kadının fotoğrafını birleştiren Morano, iki fotoğrafı kıyaslayarak Müslümanlara eleştiride bulundu.

 

Yayınladığı yazıda Fransa’da kadınların sahip olduğu özgürlüklere dikkat çeken 51 yaşındaki siyasetçi, “Sahile bir çift geldi. Adam mayosu ile güneşlenip denize girerken kadın kapalı kıyafeti içinde sıcağın altında oturdu. Bu bizim kültürümüze ters düşüyor. Fransa’da kadınlar ve erkeklerle eşit biçimde özgürdür. Fransa bir din devleti değildir, herkes kanunlara uygun olarak dinini yaşayabilir. Kadınların eşit olduğu kültüre sahip, laik ve hukuk devleti Fransa’da yaşamayı tercih eden Müslümanlardan Fransa’yı sevmelerini, kültürüne ve kadın-erkek eşitliğine saygı duymalarını talep ediyorum. Yoksa gidip başka yerde yaşasınlar” dedi.

 
TARTIŞMA YARATTI
 
Morano’nun bu yazısına yüzlerce kişi yorum yaptı. Kullanıcıların çoğu Fransız siyasetçi ile aynı görüşü paylaşarak Fransa’nın Müslüman bir ülke olmadığını, tüm kadınların eşit ve özgür olması gerektiğini belirtti. Bazı kullanıcılarsa ‘laik’ Fransa’da hala Katolik okulları olduğunu söyleyerek, kapalı giyinmenin de bir özgürlük olduğunu savundu.
 
2010 yılında kabul edilen bir yasaya göre, Fransa’da toplum içinde yüzü tamamen kapatan kıyafet giymenin cezası 150 Euro. Avrupa’nın en büyük Müslüman topluluğuna sahip Fransa, güvenlik nedenleri ve laik geleneği korumak adına böyle bir karar almıştı.

habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol