Öğretmen Diyarı

Silahlı okul müdürü, öğretmen dövdü

 

 

Öğretmene uygulanan şiddetin bir örneği de dün Üsküdar Selimiye Tarım Anadolu Meslek Lisesi’nde yaşandı. Silahla gezdiği iddia edilen Okul Müdürü Mustafa Kortikoğlu, rehber öğretmen Hacı Samet Doğan’ı, 3 gün iş göremeyecek şekilde darp edip “Seni evinden aldırırım” diye tehdit ederken okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin ise “Ne olacak canım, barıştırırız” dedi.

 

Hakaret ve saldırı

Üsküdar Selimiye Tarım Anadolu Meslek Lisesi’nde dün okulun rehber öğretmeni Hacı Samet Doğan, müdür Mustafa Kortikoğlu tarafından dövüldü. Sabah 09.45’te bir misafir öğretmenle müdürün odasına gelen Doğan, Kortikoğlu tarafından hakarete uğradı. Kortikoğlu’nun “Gelen misafirleri mutlaka benimle de tanıştırın” dediği için odaya geldiğini söyleyen Doğan, “Tehdit etti; hayati tehlikem var” diyerek, yaşadıklarını soL’a anlattı.

 

Odaya girdiğinde önce kovulan, sonra da Kortikoğlu tarafından içeri çağrılan Doğan, önce Müdür’ün ağır hakaretlerine ve küfürlerine maruz kaldığını belirtti. “Bana böyle davranamazsınız” diyerek tepki gösterdiğini söyleyen Doğan, bu sefer de Kortikoğlu’nun fiziki saldırısına maruz kaldı. Odanın kapısının önüne geçerek öğretmen Samet Doğan’ın çıkmasına engel olan Okul Müdürü, Doğan’a yumruk savurup boynunu sıktı. Müdür’ün, “Seni evinden aldırırım” diye tehditler savurduğunu belirten Doğan, oda kapısının çalınmasıyla kendini dışarı atıp okuldan çıktığını söyledi.

 

'Barıştırırız, olur biter'

Okul önünde Okul Müdürü Mustafa Kortikoğlu’nu protesto etmek için toplanan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin yanına Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin geldi. Doğan’ı yalnız bırakmayan öğretmen arkadaşları, Tekin’e tepki gösterdi. Protesto sırasında da odasında bulunduğunu söyleyen ve müdürün istifasını isteyen öğretmenlerin tepkilerine Tekin’in verdiği yanıtlar ise Milli Eğitim’in ne halde olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

 

Yaşanan olayı “basit bir tartışma” gibi anlamakta direnen Tekin, “Ne olacak canım, barıştırırız onları” ifadelerini kullandı. Tekin, öğretmenlerin “Bu müdürün istifa etmesi gerekmiyor mu” sorularını geçiştirirken, Doğan’ın “iş göremez raporu” olduğu halde eline dilekçe ulaşmadan hiçbir işlem yapmayacağını ifade etti.

 

'Mafya gibi'

Protestoya katılan öğretmenlerden bazıları Kortikoğlu’yla daha önceden aynı kurumlarda çalıştıklarını belirtirken, bu olayın Kortikoğlu’nun ilk vukuatı olmadığını söyledi. Müdürlük yaptığı okullarda çok katı disiplin uyguladığını ve öğrencileri sürekli darp ettiğini iddia eden öğretmenler, Kortikoğlu’nun silah da taşıdığını belirtti.

 

Öğretmenler, Kortikoğlu’nun okulda “mafya gibi” davrandığına dikkat çekti. Kortikoğlu’nun, müdürü olduğu lisedeki bir tiyatro etkinliğinde kullanılacak oyuncak silah bulunamayınca kendi silahının sarjörünü çıkarıp verdiği iddia edildi.

 

 

Serdar Nazım Yüce - soL haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim