Öğretmen Diyarı

Sigara İçerken Yakalanan İşçi, İşten Atıldı

2. Kez Yakalanınca İşine Son Verildi


Kapalı ortamda sigara içmenin cezasının idari yaptırım olduğuna ifade eden Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin tuvalette sigara içmesinin iş güvenliğini hangi şekilde tehlikeye düşürdüğü açıklanmadığına vurgu yaparak, davacının tuvalette sigara içmesi eyleminin haklı fesih sebebi olarak kabul edilmeyeceğini hükmederek mahkeme kararını bozdu. 


İstanbul Bakırköy'de 2011 yılında meydana gelen bu olayda İddiaya göre; 12 Ağustos 2008 günü çalıştığı işyerinin soyunma odasında sigara içerken yakalanan işçiyi, işveren ihtar etti. 14 Temmuz 2011 günü bu kez tuvalette sigara içerken yakalanan işçinin iş sözleşmesi feshedildi. İş sözleşmesinin haksız feshedildiğini ileri süren işçi Bakırköy 16. İş Mahkemesi'nde işveren aleyhine alacak davası açarak kıdem ve ihbar tazminatlarıyla maaş, ikramiye, yakacak ve çocuk yardımı, fazla mesai, hafta tatili ve yıllık izin ücreti alacaklarının ödenmesini talep etti.


Haklı Sebeple Feshedildi


Mahkemede savunma yapan davalı işveren avukatı ise "Davacının 12 Ağustos 2008 tarihinde yasak olduğu halde soyunma odasında sigara içtiğinin tespiti üzerine ihtar edildi. Buna rağmen 14 Temmuz 2011 tarihinde tuvalette sigara içmesi sebebiyle davacı işçinin haklı sebeple sözleşmesi feshedilmiştir." dedi. Bakırköy 16. İş Mahkemesi, 5727 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında yasaya dayanarak verdiği kararla davayı reddederek işçinin sözleşmesinin haklı sebeple feshedildiğine hükmetti.


'Haklı Fesih Sebebi Oluşturmaz'


5727 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında yasadaki düzenlemeler karşısında kapalı ortamda sigara içmenin cezası idari yaptırım olduğuna dikkat çekilen Yargıtay kararında şunları söyledi: "Sigara içmenin haklı fesih sayılabilmesi için sigara içilen yerin ve işçinin yaptığı iş açısından iş güvenliğini tehlikeye düşürecek bir hal olması gerekir. Somut olayda işçinin 14 Temmuz 2011 tarihinde sigara içtiği yer tuvalet olup burada sigara içmenin iş güvenliğini ne şekilde tehlikeye düşürdüğü açıklanmamıştır. İşverenin işin tehlikeye düşürüldüğü yönünde bir iddiası olmadığından davacının tuvalette sigara içmesi eylemi, haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu eylem olsa olsa geçerli fesih sebebi sayılabilir. Bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddi hatalıdır. Temyiz olunan kararın, yazılı sebepten dolayı bozulmasına oybirliği ile karar verildi."

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim