Öğretmen Diyarı

Şiddete karşı \'Sallayın\'

Telekomünikasyon şirketlerinin geliştirdikleri uygulamalar sayesinde şiddete maruz kadınlar tek tuşla destek alabilecek. Vodafone Türkiye mobil uygulama ‘Kırmızı Işık’la, kadınların şiddet anında tek tuşla ya da cep telefonunu sallayarak kayıtlı kişilere ya da polise ‘acil SMS’ göndermesini sağlıyor.

Türkiye’de kadınlara yönelik şiddeti önlemek için teknolojik yöntemler devreye giriyor. Vodafone Türkiye, yeni uygulamasıyla kadına yönelik şiddete teknolojik olarak dur diyecek.  Şu an sadece Android işletim sistemli cep telefonlarında yer alan ‘Kırmızı Işık’ uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, polise ya da yakınlarına haber verebilmesini sağlıyor. Acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi uygulamaya tek tuşla kaydedilebiliyor.

Ücretsiz ve herkese açık

‘Salla-Uyar’ özelliğiyle telefonun şiddet anında sallanmasıyla da kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi ‘acil SMS’ olarak gönderiliyor. ‘Zor durumdayım acil ara. Cevap veremezsem yaklaşık konumum...’ şeklindeki mesaj şablonları acil durumlarda tek tuşla gönderilebiliyor. Ayrıca Alo 183, 155 Polis İmdat, ambulans ve Jandarma acil numaraları tek tuşla aranabiliyor.

'Kadına Şiddet', son beş yılda 802 kadının hayatını kaybetmesine neden oldu. Ayrıca 2013 yılında 28 bin kadın şiddete maruz kaldı.

Cep piyasasında iki farklı uygulama daha bulunuyor

Avea da, bakanlık işbirliğiyle kadına karşı şiddete ‘güvenlik butonu’ projesi geliştirdi. 2012’de devreye alınan proje kapsamında şiddet gören kadınların ihtiyaç halinde güvenlik butonuna basarak polisle irtibata geçmesi sağlanıyor. Proje, Bursa ve Adana’da pilot olarak uygulandı. Dağıtılan güvenlik butonu, mahkeme kararıyla şiddete maruz kalan kadınlara verildi.

Turkcell ise akıllı telefon uygulaması ‘Güvenlik’ ile kadına şiddete dur diyor. Uygulamanın ana sayfasında acil durumlarda kullanılabilecek kısa yollar bulunuyor. Bu sayfa, 112, 155 gibi acil yardım numaraları arandığında telefonun GPS, Wi-Fi gibi özellikleri kullanılarak belirlenen yaklaşık konum otomatik olarak bildiriliyor ve yakınlarınıza da mesaj atılmasını sağlıyor.

Anahtar Kelimeler:
şiddete karşı sallayın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim