Öğretmen Diyarı

SGK Kadınlara 1000 TL Yardım Verecek

5 BİN KADINA 5 BİN ÇOCUK BAKICISININ SAĞLANMASI İÇİN MADDİ DESTEKTE BULUNULACAK

-ÇOCUKLARI 36’INCI AYI TAMAMLAYANA KADAR TEŞVİKTEN YARARLANABİLECEK

KADINLARA YAKLAŞIK BİN LİRA CİVARINDA YARDIM YAPILACAK

-YAPILANDIRMA SÜRECİNDE SGK’YA OLAN BORÇLAR İÇİN BAŞVURU SÜRESİ 2 ŞUBAT 2015 TARİHİNE KADAR UZATILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan TRT Haber’de yayınlanan Özel Gündem programına konuk oldu.

Gökalp İlhan: 5 Bin Kadına 5 Bin Çocuk Bakıcısının Sağlanması İçin Maddi Destekte Bulunulacak

Gökalp İlhan: Çocukları 36’ıncı Ayı Tamamlayana Kadar Teşvikten Yararlanabilecek Kadınlara Yaklaşık Bin Lira Civarında Yardım Yapılacak

Uygulamanın 2015 yılının ilk aylarında başlayacağını vurgulayan Başkan Gökalp İlhan, pilot illerde bulunan kadınların uygulamadan yararlanmak için 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra işe dönmüş olması kriterlerini sağlaması gerektiğini kaydetti. Kriterleri sağlayan kadınların çocuklarının 36’ıncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanabileceğini belirten Gökalp İlhan, ödenecek tutarın yaklaşık bin lira civarında olacağını ifade etti.Başkan Gökalp İlhan, kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir destek olacağının altını çizerek, “Kadınlar bakıcılarını kendileri bulacak. Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli olacak.

Çalışan kadınların da yakınlarından birisi sigortalı olup, çocuğa bakabilir” dedi.

Uygulamanın bütün kadınların yaşadığı sorunlara cevap vereceğini ve aynızamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunacağını ifade eden Gökalp İlhan, projenin devrim niteliğinde bir çalışma olduğunu vurguladı.

Ermenek’te yaşanan maden kazası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Gökalp İlhan, kazada hayatını kaybeden 10 işçinin ailesine aylıklarının bağlandığını dile getirdi. İki işçinin ailesine de bu hafta sonuna kadar maaş bağlanacağının bilgisini veren Gökalp İlhan, bir işçi için de savcılıktan henüz rapor gelmediğini, raporun kuruma ulaşır ulaşmaz maaşın bağlanacağını ifade etti.

SGK olarak 76 milyon vatandaşa sürekli hizmet veren bir kurum olduklarını hatırlatan Gökalp İlhan, bu hizmetlerin bir bilgi işlem alt yapısı üzerinden verildiğin belirtti. Gökalp İlhan, sağlıkla ilgili hizmeti veren alt yapıya MEDULA adı verildiğini söyleyerek, bu sistem üzerinden günlük 1 buçuk milyon işlem yürütüldüğünü dile getirdi.

Gökalp İlhan, yapılandırma ile birlikte gerçekleşen başvuruların da yoğunluğusebebiyle geçen hafta sistemde kısmi ve çok kısa süreli bir aksaklık yaşandığını kaydederek, “Biz SGK olarak Türkiye’nin en büyük veri merkezini oluşturuyoruz.

Sistemde oluşan bu yoğunluk sebebiyle hızlı bir şekilde tedbirimizi aldık” diye konuştu.

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol