Öğretmen Diyarı

Sezonluk Hayvan Sevgisi !

Yaz sezonu başladığında tatil beldelerine giden yazlıkçıların, hayvanlara “yazlık ev” muamelesi yaptıklarını belirten Çeşme Belediyesi Veteriner Hekimi İsmail Ekmekçioğlu, yaz aylarında bir anlık hevesle servet ödenerek yazlıkçılar tarafından alınan hayvanların, şehirdeki eve dönülürken heves geçtiği için kaderine terk edildiğini söyledi. Ekmekçioğlu, “Hoş bir tatil anısı olan ’hayvan sevgileri’, hayvanlarda terk edildikleri için kalıcı izler oluşturuyor” dedi. Sadece İzmir’in Çeşme ilçesinde son 5 yıl içinde yaz sonunda kaderine terk edilen köpek sayısının 800’den fazla olduğuna dikkat çeken Ekmekçioğlu, “Yaz aylarında hayvanları bir eşya gibi satın alıyor, sezon sonunda da eşya gibi terk ediyorlar” diye konuştu.

Çeşme Belediyesi sahiplendi

Terk edilen hayvanların Çeşme Belediyesi Veteriner Hizmetleri ekipleri tarafından sokaklarda çaresiz olarak bulunduğunu belirten Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, kaderine terk edilen hayvanların bakımının belediye tarafından yapıldığını söyledi. Tütüncüoğlu, şöyle konuştu: “Hayvanlarını kaderine terk edecekleri yerde bize müracaat edip hayvanlarını bize teslim etsinler. Böylelikle hayvan da o terk edilmişlik duygusunu yaşamamış olur. Hayvan dostlarımız için, 2006 yılında Çeşme’nin Sarnıç bölgesinde 14 dönümlük yeşil arazi üzerine kurduğumuz hayvan barınağı ve bakım merkezi ile onların doğal ortamda yaşamlarını devam ettirebilmelerini sağlıyoruz. Yeşil ve ağaçların içinde düzenli olarak beslenen, aşı ve bakımları periyodik olarak yapılan hayvanların tek eksikleri ise ‘sevgi’...”

Para değil, sevgi karşılığı veriliyor

Bakımını üstlendikleri hayvanlara sahip de edindirdiklerini belirten Tütüncüoğlu, şöyle devam etti: “Şu an elimizde sahip bekleyen 350 köpek var. Fakat bu hayvanları para karşılığı değil, sevgi karşılığı veriyoruz. Hayvanları, seveceği ve bakımını üstlenebileceğine inandığımız sorumluluk sahibi insanlara teslim ediyoruz. Ayrıca ekiplerimiz, hayvanlar ailelere verildikten sonra düzenli olarak takip ediyor, rahatının yerinde olup olmadığını nasıl muamele gördüğünü araştırıyor. Hayvanlarını terk edecekler ve hayvan edinmek isteyenler www.cesmebelediyesi.com adresinden başvuru yapabilir.”

Anahtar Kelimeler:
sezonluk hayvan sevgisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol