Öğretmen Diyarı

Servisçilerden Talat Yavuz\'a Zehir Zemberek Sözler

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat YAVUZ'un Okul Servisleri ile ilgili olarka Servisçilerin bağlı olduğu odadan sürekli talimatlar yapdırılmasına tepki göstermesi İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odasını rahatsız etti. Talat YAVUZ'a zeir zemberek sözlerlel cevap verdiler.Ayrıntılar Özel haberimizde

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası haberimize ilişkin yaptığı açıklamada: "Sayın Talat Yavuz'un iddia ettiği gibi okulları yönetmek ile ilgili tek bir girişimimiz yoktur. Olamaz! Bizim yetkili makamlara yazdığımız yazılar servis taşımacılığı ile ilgili kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını talep eden yazılardır." açıklamasında bulundu.

 

İşte Oda'dan yapılan açıklama;

 

Sayın Şube Başkanının açıklamalarını büyük bir şaşkınlıkla okudum.Kurumumuzun hiç bir okulu yönetmek gibi bir amacı yoktur.

 

İstanbul Servis Aracı işletmecileri Esnaf Odasının görevi 5362 sayılı kanunla kendisine verilmiş görevleri yerine getirmektir. Bunlardan biri de üyelerinin hak ve menfaatlerini korumaktır.Sayın Talat Yavuz'un iddia ettiği gibi okulları yönetmek ile ilgili tek bir girişimimiz yoktur. Olamaz! Bizim yetkili makamlara yazdığımız yazılar servis taşımacılığı ile ilgili kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını talep eden yazılardır.

 

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 7. Maddesi şöyle demektedir: 3) Öğrenci velileri istemeleri halinde, çocuklarını herhangi bir okul servis aracı işleteni ile anlaşarak da taşıta bilirler. (Ek cümle:RG-6/8/2013-28730) Bu hakkın kullanılması halinde; ilgililerine/yararlananlara kamu hizmetinin sunulmasında ve okul alanının kullandırılmasında farklı muamelede bulunulamaz.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME 2013 7/2 kararı ile sadece veli-taşımacı sözleşmesine Güzergah Kullanım İzin Belgesi verileceğini bildirmiştir. Yine İBB UKOME 2014-8-7 sayılı kararı ile Okullarda servisçilerden alınan her türlü bağış,komisyon vs paraların suç olduğunu ilan etmiştir.İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ve Toplu Ulaşım Hizmetler Müdürlüğü 16-07-2014 tarihinde ortak bir yazı ,ile yukarıdaki kararlar hakkında İstanbul Valiliğini ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünü bilgilendirmiştir.

 

Odamızın Milli Eğitim bakanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazdığı yazıların içeriği bahse konu olan Yönetmelik ve UKOME kararlarının uygulanmasından ibarettir.

 

Sayın Talat Yavuz'un Büyükşehir Belediyesi kanunundan haberi yok sanırım.5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu,Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği İstanbul il Sınırlarında yapılacak her türlü taşımacılık ve servis taşımacılığında çalışma usul,esas ve şartlarının Belediye tarafından belirleneceğini açıkça ifade etmiştir.

 

Sayın Talat Yavuz neye istinaden Yönetmelik ve UKOME kararlarını sorgulamaktadır?

 

Okul Müdürlerinin ve Aile Birliklerinin firmalardan ve esnaftan her ay araba başı 700-800 TL istediklerini bilmiyor mu?

 

Bu parayı vermeyenlerin Okul bahçesine alınmamasını savunuyor Talat bey!

 

Okullar ticarethane değil. Okul Müdürlerine şirket patronu değiller.Esnafta kimsenin para kaynağı değil! Servisçiler vergilerini Maliye Bakanlığına düzenli öderler.Motorlu Taşıtlar vergilerini,araç muayenelerini düzenli yaptırırlar.Rehber Personel olan araçlar bu elemanları istihdam ederek ekonomiye katkıda bulunurlar. Aldıkları yakıtlara ödedikleri vergilerde cabası. Bütün bunları yerine getiren vatanına, bayrağına gönülden bağlı bu esnaf topluluğu niye Okul Müdürlerine haraç ödemek zorundalar?

 

Büyükşehir Belediyemiz esnafın hakkını korurken neden bu tür yöneticiler ortaya çıkarak ben esnaf hakkı falan tanımam kardeşim derler?

 

Okulların önüne öğrenci getiren taksi, dolmuş,halk otobüsü,minibüs gibi toplu taşıma araçları ile de sözleşme yapıyor mu sayın Talat Yavuz?

 

Yeni Türkiye bu türden yöneticilerin elinde değil Büyükşehir Belediyemizi yöneten anlayışın üstünden yükseliyor.

 

Yazdığı yazının suç unsurları taşıdığını belirterek kurum olarak her türlü yasal hakkımızın saklı olduğunu belirmek isterim.

 

İSTANBUL UMUM SERVİS ARACI İŞLETMECİLERİ ESNAF ODASI YÖNETİM KURULU ÜYESİ-GÜNHAN SINAR

 

Ajanskamu-Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol