Öğretmen Diyarı

Sendikalar ve öğrenciler öğretmene darp olayını kınadı

Niğde'nin Bor İlçe Milli Eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru tarafından darp edilen matematik öğretmeni Adem Korkmaz için bugün, öğretmenin görev yaptığı Bor Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri derse girmeyerek protesto yürüyüşü yaptı. Niğde merkezde de birçok sendika bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasıyla darp olayını kınadı.


Bor Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri, darp edilen öğretmenleri için eylem yaptı. Öğrenciler sloganları eşliğinde darp olayına tepki gösterdi. Bir çok sendika ve siyasi parti temsilcisi de Niğde Hükumet Meydanı'nda olayı kınayan basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen, Türk Sağlık Sen, Eğitim İş, Aktif Eğitimciler Sendikası, Eğitim Sen ve SES gibi sendikalar ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi destek verirken Niğde Milletvekili Doğan Şafak ve bir çok siyasi parti milletvekili adayları katıldı.


Sendikalar adına basın açıklamasını Türk Eğitim-Sen Niğde İl Başkanı İhsan Uğraş yaptı. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Uğraş, açıklamasında şunları söyledi: "Bor İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından darp edilen Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmen Adem Korkmaz hocama geçmiş olsun diyorum. Bugün burada, Türk Eğitim-Sen, Eğitim İş, Eğitim Sen ve Aktif Sen olarak meslek onurumuza sahip çıkmak için omuz omuza, yürek yüreğe bulunuyoruz. Kamu çalışanlarına desteklerini esirgemeyen ve yaptığımız bu eğleme bizzat katılarak yanımızda duran siyasi partilerin kıymetli yönetici ve adaylarına teşekkürü borç biliyorum. 2014 yılı ağustos ayında çıkarılan ve kamuoyunda MEB yasası olarak bilinen kanunla, 4 yılını doldurmuş ne kadar idareci varsa bir çırpıda görevden alınmış, yerine 'benim adamım, benim sendikam' zihniyeti ile atamalar yapılmıştır. Bu atamalar yapılırken liyakat, ehliyet, başarı kriterleri yerine yandaşlık tek kriter olarak benimsenmiştir. Bunun sonucunda da adeta kurumların hafızası silinmiştir. Her zaman vurguladığımız önemli bir konu vardır.


Bir milletin geleceğini eğitim inşa eder. Huzurun olmadığı yerden başarı beklenemez. Ama görünen o ki, bakanı, valisi, milli eğitim müdürü adeta öğretmenlerin huzurunu kaçırmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Yalova Valisi’nin hem de öğrencilerin önünde hakaret ettiği ve bu hakaretin ağırlığını kaldıramayarak kalp krizi geçiren, yaşama veda eden öğretmen arkadaşımız Halil Serkan Öz olayından sonra Bor ilçesinde yaşanan bu hadise, durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. 


Türkiye’de eğitime ve öğretmene verilen değerin seviyesini açık ve net bir şekilde gösterilmiştir. Öğretmenler horlanmakta, kısacası eğitimde başarı yerine siyasallaşma hesapları yapılmaktadır. Makamlar kimsenin şahsi mülkü değildir. Koltuklar gelip geçicidir. Yeter artık diyoruz. Eğitim çalışanlarına karşı saldırı ve şiddeti esefle kınıyoruz. Öğretmenimize karşı bu saldırıyı gerçekleştiren Bor İlçe Milli Eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru’nun derhal görevden alınmasını talep ediyoruz."

 

personelmebhaber.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim