Öğretmen Diyarı

Sendikadan Atatürk'e hakaret

 

Rojda Duygu Yeşilgöz / Yurt - Eğitim Bir Sen, çıkardığı dergide örgün eğitimde Atatürkçülük başlığı altında Atatürk'ü yine dinsiz ilan etti. Atatürk namaz kılmayan, zekat vermeyen, kelime-i şahadet getirmeyen biri olarak aksettirildi.

Türkiye’de yapboz tahtasına dönen eğitim sistemi, son yıllarda yaşanan örneklerle laikliğin tamamen eğitim hayatından uzaklaştığını gösteriyor.  Eğitim Bir Sen, çıkardığı dergide öğretim programlarında Atatürkçülüğü irdeledi. Din derslerinde Atatürkçü bir din algısını yerleştirmeye çalışıldığı vurgulanan yazıda, Atatürk pozitivist bir anlayış benimsediği için eleştirilip, Mehmet Akif Ersoy ve Said Nursi’nin sistemden ayıklanıp İslam’ın etkisizleştirildiği ifade ediliyor.

Yine din düşmaı ilan edildi!

Eğitim Bir Sen (Eğitimciler Birliği Sendikası) tarafından çıkarılan ‘Eğitime Bakış’ isimli derginin 2014 tarihli 29’uncu sayısında ‘Öğretim programlarında Atatürkçülük’ başlığıyla madde madde sıralandı. İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programında Atatürkçülükle alt başlığıyla yer alan yazının laiklikle ilgili 13’üncü maddesinde yine gelenek bozulmadı.

Söz konusu yazıda Atatürk, yine din düşmanı ilan edildi. Bir rekât namaz kılmadığı, bir kez bile kelime-i şahadet getirmediği, oruç tutmadığı ve zekât vermediği, İslamiyet’in helal haram ölçülerini dikkate almadığı dile getirildi.

'İnsanlar bu anlayışla biçimlenemez'

Atatürk’ün ‘Kaynağını Kur’an-ı Kerim ve sünnet-i seniyyeden alan bir din anlayışı yerine, aklın mantığın sınırlarıyla sınırlanmış bir din anlayışına sahip olduğu da belirtilen yazıda, 20. Yüzyılın bakış açısıyla insan aklıyla kurgulanmış bir anlayışın 21. Yüzyılda Türkiye’yi taşıyamayacağını, insanların da bu anlayışa göre biçimlendirilemeceği söylendi.

Kaynak: Rojda Duygu Yeşilgöz / Yurt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim