Öğretmen Diyarı

Sendika Şube Başkanı Öğretmen Açığa Alındı
 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim- Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Bahri Akkan, hakkında açılan soruşturma tamamlanıncaya kadar Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki tarih öğretmenliği görevinden açığa alındı. Kararın henüz tebliğ edilmediğini belirten Akkan, "Emekten, barıştan ve özgürlüklerden yana olan tutumuz, bu tür baskılarla engellenemeyecektir" dedi.
Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi Dr. Fatih Sürenkök'ün bir süre önce İzmir Valiliği'nin kararıyla Tepecik Eğitim ve Araştırm Hastanesi'ndeki görevinden açığa alınmasının ardından, Eğitim- Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Bahri Akkan da aynı durumla karşı karşıya kaldı. Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapan Akkan'ın da açığa alındığı belirtildi. Akkan, geçen cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerce başlatılan soruşturma kapsamında kendisine bazı sorular yönelttiğini dile getirdi. Açığa alındığının henüz kendisine tebliğ edilmediğini söyleyen Akkan, şöyle konuştu: 

"Tebligatı pazartesi günü alacağım, geçen cuma bakanlık müfettişleri soruşturmaya geldiklerinde 3 konuyla ilgili soru yöneltti. Biri geçen 29 Aralık'ta iş bırakma, diğeri yine geçen Aralık ayı içinde genel merkezin şube başkanlarıyla birlikte Nusaybin'de yaptığı basın açıklamasına katılmıştım, onu sordular. Bir diğeri ise 9 Şubat'ta İzmir Barış Bloğu olarak Alsancak'ta yaptırılmayıp gözaltına alındığımız basın açıklamasıyla ilgiliydi. Daha sonra da soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alma kararı verilmiş. Uzun süreden beri, yaratılmaya çalışılan korku imparatorluğunun bir parçası olarak görüyorum bu uygulamayı. Bu saldırı muhalif olan tüm kesimlere yönelik, şahsıma yönelik olan kısmı da İzmir'de bu toplumsal muhalefetin sözcülerinden biri olmamdan kaynaklı. Bu saldırılar bizleri yıldıramayacak, dün olduğu gibi bugün de doğru bildiğimizi söyleyeceğiz. Emekten, barıştan ve özgürlüklerden yana olan tutumuz, bu tür baskılarla engellenemeyecektir."

KESK İzmir Dönem Yürütmesi Sözcüsü ve Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç da karara tepki gösterdi. Kılıç, "Son günlerde Tepecek Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Fatih Sürenkök'ün açığa alınmasına benzer bir durum. Bahri arkadaşımız lisedeki görevinden açığa alındı. Öğretmenler olarak, bu ülkede biz toplumun doğal önderiyiz. Bu anlamda, ülkemizin dört bir yanında yaşanan ölümlere karşı çıkıyoruz. Bu ülkenin, barışa kardeşliğe ve demokrasiye ihtiyacı var. Bu talepleri dile getiren kişileri açığa alarak ölümleri durduramazsınız" diye konuştu.

Haberler.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim