Öğretmen Diyarı

Şehit ailelerine çifte maaş vizesi

Mesut Hasan BENLİ

Köy korucusu olarak görev yapan Şükrü İnan, 1994'te PKK mensupları ile girdiği çatışmada hayatını kaybetti. İnan'ın ailesine SSK hizmetleri nedeniyle "ölüm aylığının" yanısıra şehitlik maaşı da bağlandı. İnan ailesi 2008'e kadar sorun olmadan her iki maaşı da kullandı.

Ancak SGK, 2008'de İnan ailesine bir yazı göndererek, hem şehitlik maaşı hem de SSK hizmetleri nedeniyle maaş bağlandığını hatırlatarak, "İnan'ın SSK Hizmetleri nedeniyle tarafınıza ölüm aylığı bağlandığından tarafınıza ayrıca 5434 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır" dedi. SGK, şehitlik maaşlarını alabilmek için icra takibi başlattı. İnan ailesinin avukatı İsmail Kılıç, icra takibine itiraz etti. Siirt İcra Müdürlüğü, icra takibini durdurdu.

SGK ise, icra takibinin itirazı iptali için Siirt 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme de şehit düşen kişilerin ailesine "herhangi bir şart aranmaksızın aylık bağlanacağı" hükmüne yer verildiği hatırlatılarak, "Davalıya borç çıkarılmasının hukuki dayanağı kalmadığı, davalının itirazında haklı olduğu kanatine varılmıştır" denildi.

Hürriyet
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol