Öğretmen Diyarı

Şehir merkezlerine 50 ton patlayıcı stoklamışlar

Bilgilendirme notunda, PKK'nın çatışmasızlık döneminde başta Silvan, Cizre, Yüksekova, Çukurca, Dargeçit, Lice, Varto ve Ovacık gibi ilçeler olmak üzere, 'serhildan' (başkaldırı) eylemleri için hazırlık yaptığı belirtilerek şöyle denildi:

"Bu amaç doğrultusunda şehir merkezlerine yüksek miktarda patlayıcı, silah ve cephanelik stoklandı. Güvenli evler (hücre evleri) ve yeraltı cephanelikler oluşturularak patlayıcı ve mühimmatlar buralarda stoklandı. Çatışmasızlık (süreç) döneminin sona ermesinin ardından da daha önce şehir merkezlerine taşınan patlayıcılar, özellikle yerel işbirlikçileri ve belediyelerden sağladıkları iş makineleriyle kazdıkları hendeklere tuzaklandı. Sözde bağımsızlık alanlarına dönüştürdükleri ilçe merkezlerine güvenlik birimlerinin geçişini önlemek için de patlayıcılar yollara ve yol kenarlarına yerleştirilerek patlamaya hazır hale getirildi."

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 5 ilçede (Cizre, Silvan, Sur, Varto, Lice) toplamda 3 ton patlayıcı imha edilirken, operasyonlarda ise 2 ton 300 kilo patlayıcı ele geçirildi.

Hürriyet
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim