Öğretmen Diyarı

ŞEHİR KOMANDOSU GELİYOR
 Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye ve Ortadoğu'da değişen çatışma konseptine karşı yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Güneydoğu'da çatışmaların kent ve ilçe merkezlerinde yoğunlaşması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kısa ve orta hedefli planlamalar yaptı. İlk olarak komando tugaylarının sayısını artıran ve tüm muvazzaf personele 'komando ihtisas' kurslarını zorunlu hale getiren getiren TSK, tedbirleri bir adım daha öteye taşıdı. Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve özel eğitimli komando birliklerinin yaptığı ortak operasyonlarda görülen eksiklikler üzerine TSK, şehir çatışmalarına karşı eğitim veren bir okul açacak. Meskun mahal çatışmalarına özel eğitim verilecek yeni okul, Piyade Okulu, İstihkam Okulu gibi çalışacak.

PROFESYONEL BİRLİK OLACAK

Okulun kurulacağı yer için Ankara Polatlı'daki Açıkır bölgesi incelendi. Burası uygun görülmeyince Ege bölgesinde yer bakılmaya başlandı. TSK, yeni okulda verilecek eğitimle şehir çatışmalarına karşı da profesyonel birliklerle hazırlıklı olacak. TSK, bir süredir de çatışma bölgesine gidecek tüm personeli İstanbul'daki Piyade Okulu'nda 3 hafta süren "meskun mahal çatışma eğitimi"nden geçiriyor. Okul planlamasının da bu eğitim faaliyetlerinin ardından çatışma bölgelerindeki operasyonlarda alınan sonuçlar üzerine gündeme geldiği belirtiliyor. Çatışma bölgelerine öğretmen subaylar gönderildi. Bölgedeki durum, sorunları analiz eden öğretmen subaylar Piyade Okulu'na rapor yazarak buradaki eğitimlerde hataların anında giderilmesini, derslerin güncellenmesini sağladı.

UZMAN KADROSU AÇILACAK

Öte yandan, çatışma bölgesinden dönen personelin ikinci kez eğitime tabi tutularak, deneyimlerin pekiştirilmesi ve hataların personelle birlikte değerlendirilmesinin hedeflendiği de öğrenildi. Bu personel, TSK'nın şehir çatışmalarında en uzman kadrolarını oluşturacak.

Polislere de özel eğitim

TSK'nın yanı sına Polis Özel Harekat da şehir çatışmalarına karşı planlama çalışmaları yürütüyor. Türkiye'de ilk kez askerle ortak çalışma yürüren polis, ortak tatbikatlarla askeri donanımlarını arttırdı. PÖH, komando okullarıyla iletişime geçti. PÖH Müdürleri, ilk kez Eğirdir'deki Dağ Komando Okulu'na giderek buradaki eğitimleri inceledi. Komando okulunda görevli öğretmen subaylar, TSK'nin diğer rütbeli personeli ile PÖH'ler ortak planlama ve eğitim yaptı. Çalışma sırasında polis ve askerlerin birbirlerinin deneyimlerinden yararlandığı öğrenildi.

Kiymet Sezer


Anahtar Kelimeler:
şehir komandosu geliyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim