Öğretmen Diyarı

Seçime Giderken Haklarımıza Dikkat!

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Kasapoğlu Turhan, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Anayasa’nın 67 maddesinde seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının belirlendiğini söyledi. Hiçbir seçmene sandık başında müdahale, telkin ve tavsiyede bulunulamayacağını aktaran Turhan, “On sekiz yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma haklarına sahiptir. Bu hakların kullanılması kanunla düzenlenir. Seçmen, oy pusulasını kapalı oy verme yerinde, kendi eliyle katlayıp, zamklı kenarını yapıştırmak veya zarf kullanılan seçimlerde zarfa koyup kapatmak zorundadır.  Seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilir” dedi. 

 

‘Sandığa Sakın Geç Kalmayın’
Seçmenlere yasal haklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Turhan, seçmenlerin oyunu kullandıktan sonra sandık başında kalamayacağını belirterek, oy verme süresinin saat 08.00’den 17.00’ye kadar olduğunu anımsattı. Saat 17.00’de geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenlerin sandık başkanı tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Turhan, oy kullanmada hamileler, hastalar ve engellilerin bekletilmeyeceğini, yaşlılara da önce verileceğini bildirdi. 

‘Cep Telefonu Yasak’
Seçmenin yasada belirtildiği üzere cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi görüntü kaydedici, haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Turhan, seçmenin birleşik oy pusulasını katlayıp yapıştırdıktan sonra oy verme yerini terk etmesi ve oy pusulasını sandığa bizzat atması gerektiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Turhan, “Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sayım ve döküm açık olarak yapılır. Oy verme yerinde hazır bulunanlar sayım ve dökümü takip ederler. Sandıktan çıkan zarflar, sandık kurulu başkanı tarafından yüksek sesle iki defa sayılır. İki sayım arasında fark olursa, üçüncü sayım yapılarak sonucuna göre işlem yapılır. Seçimde kullanılan toplam zarf sayısı belirlenir. Zarf sayısı o seçim türüne ait özel tutanağın ilgili yerine işlenir” diye konuştu. 

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim