Öğretmen Diyarı

SEÇİM ÖNCESİ KİMLERİN YÜZÜ GÜLECEK?

2015 Genel seçimlerine iki aydan az bir süre kaldı. Atama bekleyen öğretmen ve memur adayları, SYDV personelleri, taşeron işçiler, öğretmenler seçim öncesi umutlu. Bu haberimizde beklentileri ve umutları değerlendireceğiz.


1) Nisan Öğretmen Ataması Talebi: Öğretmen adayları, yoğun bir şekilde baskı yapmaya devam ediyor. 47 bin kadro ihdası meclisten geçti ancak atamaların 2015 KPSS’den sonra yapılacağı ifade edilmektedir. Seçim öncesi ek atama kararı henüz alınmadı. 7 Haziran’a kadar ek öğretmen atamasının yapılması olasılık dahilindedir. Önümüzdeki haftalarda bu konu netliğe kavuşacaktır.


2) Haziran’da 40 Bin Memur Ataması Talebi: Memur adayları Haziran’da 40 bin atama talep ediyor. DPB’ye kadro bildirimleri devam ederken 2015 bütçesine göre ilave atama dağılımları henüz açıklanmadı. Memur adayları, 2014-Kasım atamasındaki gibi hayal kırıklığına uğramak istemiyor. Tüm memur adayları, 40 bin atama konusunda ortak hareket ediyorlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi bazı bakanlıkların ne kadar atama yapacağı belirsizliğini korurken MEB, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi bazı kurumların ne kadar atama yapacağı az çok bellidir.


3) SYDV Personellerine Kadro: SYDV’de çalışan personeller kadro konusunda büyük beklenti içindeler ancak kadroya geçirilmeyle ilgili belirsizlik devam ediyor. Aile Bakanlığı’nın kadro konusunda alt yapı çalışmalarını henüz tamamlamadığı ifade edilmektedir. Önümüzdeki aylardaSYDV’lere kadro konusunda adım atılıp atılmayacağı belli olacaktır.


4) Öğretmenlere Nöbet Ücreti Ödenmesi: Öğretmenlerle ilgili yeni düzenlemeler bekleniyor ancak somut adımlar henüz yok. Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde rotasyon, aday öğretmenlik gibi bazı konular netliğe kavuşurken nöbet ücreti ödenmesi konusunun ne zaman çözüleceği belli değildir. Teknik düzenlemeler de MEB belirleyici olacakken parasal düzenlemeler de Maliye Bakanlığı belirleyici olacaktır. Seçimden sonraki döneme kalacağını söyleyebiliriz.


5) Taşeron İşçisine Kadro: Kamuda çalışan taşeron işçilerine kadro verilmesi konusunda çalışmalar devam ediyor ancak kadronun ilk etapta kimlere verileceği belli değil. Mahkeme kararlarına uygun şekilde bazı kurumdaki personellere kadro verileceği düşünülüyor ancak kapsam konusunda net bir açıklama yok. Bu konunun seçim sonrasına kalma ihtimali çok yüksektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim