Öğretmen Diyarı

Seçim Öncesi Bazı Memurlara Maaş Şoku

Devlet memurlarının aylık net maaşları, ücret gelirlerinin vergilendirmesinde esas alınan tarifeler nedeniyle yılın ilerleyen aylarında düşüş gösterebilmektedir. Devlet memurlarının aylık net maaşları, ücret gelirlerinin vergilendirmesinde esas alınan tarifeler nedeniyle yılın ilerleyen aylarında düşüş gösterebilmektedir. Yıl içerisinde maaş artışı olmadığı durumlarda, Devlet memurlarının ocak ayında ellerine geçen aylık net ücretler yılın ilerleyen aylarında azalabilmektedir. İlgili memurların gelir vergisi matrahının yıl içerisinde artması, vergilendirmeye esas tarife bakımından daha yüksek oranlarda vergi kesilmesine neden olmaktadır.

Memurlar hakkında geçerli olan ücret sitemi, unvan ve aylık derecesi gibi hususların etkisiyle, aylık net maaştaki azalma yılın farklı aylarında olabilmektedir

. 2015 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi 2015 yılında ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınan tarifeye göre; -Yıl içerisindeki toplamı 12.000 TL’ye kadar olan gelirden %15, -Yıl içerisindeki toplam gelirin 12.000 TL - 29.000 TL aralığında olan kısmından %20, -Yıl içerisindeki toplam gelirin 29.000 TL - 106.000 TL aralığında olan kısmından %27, -Yıl içerisindeki toplam gelirin 106.000 TL’den fazla olan kısmından %35, oranında Gelir Vergisi kesilmektedir. 2015 yılının ilk 6 ayında vergi oranı hangi memurlar için artıyor? Gelir vergisine esas aylık ücret gelirlerine bakıldığında, “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi”ne göre maaş alan Devlet memurlarının tamamının yılın ilk 6 ayı sonuna kadar gelir vergisi tarifesinde ocak ayına göre bir üst dilime (bazıları altıncı ayda kısmen) çıktıkları; bunlardan Genel Müdür seviyesinde veya daha yüksek ücret alanların ise yılın ilk 6 ayı sonuna kadar (bazıları altıncı ayda kısmen) iki üst dilime çıktıkları görülebilmektedir.

 

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim