Öğretmen Diyarı

Seçim Öncesi Atama İçin Kimler Umutlu?

 ​Seçim için aday belirleme süreci işlerken merkezi atama için de DPB’ye kadro bildirimleri devam ediyor.


Memur ve öğretmen adayları, atama konusunda baskılarını sürdürüyor. Adaylar, genel bir mücadelenin yanı sıra branş bazında da yoğun bir çaba harcıyor. Bu haberimizde seçim öncesi atama umutlarını değerlendireceğiz.*Öğretmen adayları atama umutlarını sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, atamaların 2015 KPSS’den sonra yapılacağını açıklamasına rağmen öğretmen adayları atama için baskılarını yoğunlaştırmaya başladı. Öğretmen atamaları konusunda her an her şey olabilir. Hükümetin yaklaşımı belirleyici olacaktır.


*GTHB atamalarını bekleyen mühendisler, veterinerler, teknikerler atama umutlarını sürdürüyor. Tarım Bakanı Mehdi EKER, 2 bin atama için Maliye’ye başvurduklarını söylemişti ama kurumlara dağıtım açıklanmadığı için 2 bin atama konusunda net bir bilgi henüz yok.


*İş ve Meslek Danışmanları yönetmeliği yayımlandı, bu yönetmelikle İMD’lilerin atanma şartları belirlendi. İMD atamaları sözleşmeli olduğu için ayrıca bir kadro ihdası yapılmasına gerek yoktur. Maliye Bakanlığı’nın atama izni vermesi yeterlidir. İMD’liler seçim öncesi atamadan umutlu.


*Sosyologlar, seçim öncesi atama konusunda karamsar. Aile Bakanlığı’nın ASDEP kapsamında yapacağı atamaları seçim sonrasına bırakması, Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ellerindeki sosyolog kadrolarını atamaya açmaması, ayrıca Adalet Bakanlığı’nın 2 yıldan beri sosyolog ataması yapmaması yüzünden sosyologlar atama konusunda umutsuzlar.


*Arkeologlar ise atama konusunda umudunu korumak istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hem kadrolu hem de sözleşmeli kadrolar için Maliye’den atama talep etmesi Arkeologları atama konusunda umutlandırmıştır.


*BESYO mezunları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bu sene iyi bir sayıda atama bekliyor, 2014 yılında pek atama yapmayan Bakanlığın yeniden yapılanma çerçevesinde bu sene alım yapması bekleniyor. BESYO mezunları müjdeli habere kilitlenmiş durumdalar.


*İİBF’liler atama mücadelesini neredeyse 24 saat sürdürüyor. En fazla mezun grubuna sahip İktisadi ve İdari Bilimler mezunları Maliye Bakanlığı’na seslerini duyurmaya çalışıyor. Tüm kurumlardan atama umudunu sürdüren İİBF’liler atama konusunda şimdilik temkinliler.


*Ön Lisans mezunları Haziran atamasından fazlasıyla umutlu. Kasım atamasında 770 kadro ayrılan ön lisans bölümleri atama için yoğun bir uğraş veriyor. Adalet mezunları, Bilgisayar ve Yerel Yönetim mezunları en çok mücadele eden bölümlerin başında geliyor.


SONUÇ: Atama bekleyen onbinlerce aday ve onlarca bölüm vardır. Haberimizde seslerini en çok duyuran bölümlere yer verdik. Devletin ihtiyaç duyduğu alanlarda kadro açması ve kadrolara atama yapması tüm memur adaylarını mutlu edecektir.


Zeki KARA

Kaynak: www.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim