Öğretmen Diyarı

Sayın Bakanım, siz kendinizi Hz. Ömer gibi hissedebilirsiniz!
 Eğitimle ilgili tasarının Meclis komisyonlarındaki görüşmelerinde, sözleşmeli öğretmen alımı maddesi de tasarıya eklendi. Ekleme yapılırken, alımın sözlü sınavla yapılacağı metne yazıldı.
Sayın Bakanı uyarmak istiyoruz... Sözlü sınavla sadece ah alırsınız.

Sizin göreviniz, üstlendiğiniz emanet; ehil ve liyakatli personel alımı yapmak, ehil ve liyakatli yönetici görevlendirmesi yapmaktır.

Önceki Bakanların, ehil yönetici atamasının canına okuduğu aşikar iken ehil personel alımı süreçlerine bir darbe de sizden gelmemelidir.

Bugüne kadar Hüseyin Çelik'in, Nimet Çubukçu'nun, Ömer Dinçer'in ve Nabi Avcı'nın yapmadığı, karşı çıktığı sözlü sınavla öğretmen alma saçmalığına siz imza atmamalısınız.

Zaten atadığınız öğretmene, 1 yıllık süreç için gerek danışman öğretmen vesilesiyle gerekse de başka yöntemlerle bir denetim uygulamaktasınız. Teröre bulaşan öğretmen adayını bu süreçte ayırmak, sistem dışına çıkarmak mümkündür.

Tutup bir de mesleğe başlarken sözlü sınavla denetim uygulamanın hiçbir mantığı bulunmamaktadır.

Torpilin bulaştığı bir yerde nitelikli personel istihdamından bahsedilemez Sayın Bakanım... Nitelikli personel istihdamının olmadığı eğitim sektöründe ise olan çocuklarımıza olur.

O milletvekilinin, bu siyasi parti başkanının, akrabanın, sermayedarın, eşin, dostun tavsiyesiyle öğretmen alınmaz.

Yapmayalım etmeyelim.

Sayın Bakanım, Siz kendinizi Hz. Ömer gibi adil hissedebilirsiniz.

Ama, Komisyonda yanınızda oturan Müsteşar Yusuf Tekin bir Hz. Ömer değildir, onun takipçisi de olamaz.

İllere atanan il müdürleri de bu tespitten azade değildir. Gezin görürsünüz. Bir çoğu göreve değil makama tabi olmuştur.

Sayın bakanım, daha yeni mezun olmuş binlerce, onbinlerce öğretmen adayının torpil bulmak için il siyasi parti teşkilatının, Meclis'in, bürokrasinin ve sizin kapınızda kul köle bir şekilde torpil aramasının önüne geçmelisiniz.

Bu nedenle de, sözlü sınav düzenlemesi ivedi bir şekilde taslaktan çıkarılmalıdır.www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim