Öğretmen Diyarı

Savcı açıkladı!

Fransa'da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak faciasının ardından ortaya atılan bir iddia tüyler ürpertti. Marsilya savcısı kaza ile ilgili olarak 'Görünen o ki yardımcı pilot uçağı kasten düşürdü' dedi. Fransız yetkililere göre yardımcı pilotun adı Andreas Lubitz Airbus A320 tipi uçak düşerken, pilotlardan birinin kokpitte olmadığı ve kapı kilitli olduğu için de içeri giremediği öne sürüldü.

İddiaya göre, dışarıdaki pilot kapıyı kırmayı dahi denedi ancak uçağın düşmesine engel olamadı. Şu dakikalarda soruşturmayla ilgili basın toplantısı düzenleyen Marsilya savcısı, iddiaları doğrular nitelikte konuştu. Savcı, kokpitteki pilotun, uçağı kasten düşürdüğünü söyledi. Taşıdığı 144 yolcu ve altı mürettebatla Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransız Alpleri'nde düşen Germanwings uçağı sırrını koruyor.

Uçağın karakutuları Fransız uzmanlar tarafından incelenirken, facianın nedenine ışık tutabilecek bir iddia ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'dan geldi. Soruşturmaya katılan askeri bir yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, pilotlardan birinin uçak düşerken kokpitin dışında olduğunu iddia etti. Gazeteye konuşan yetkili “Pilot kapıya hafifçe vurdu ve cevap alamadı.

Sonra daha sert vurdu ve yine cevap alamadı. Hiç cevap olmadı” dedi. Airbus'ın, 1 Kasım 2003'te yürürlüğe giren uluslararası sivil havacılık kurallarına göre tasarladığı kapılar Mayıs 2002'de böyle basına tanıtılmıştı.

Kokpitin dışında kalan pilot, son çare olarak kapıyı kırmaya çalıştı.

Ancak kokpitin kurşun geçirmez, çelik kapısını kırmayı başaramadı.

Uçağın 38 bin feet'ten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyalog geçmedi. Alpler'e çakılması sekiz dakika süren uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadı.

Kokpit dışından sadece telefonla haber verilebilirdi ancak hem yüksek irtifa nedeniyle hem de Alpler'de telefon çekmediği için bu da yapılamadı.

 

 

piramithaber.com


Anahtar Kelimeler:
savcı açıkladı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol