Öğretmen Diyarı

Savaştan kaçarken...

Sokakta oynarken kendisine çarpıp kaçan araç yüzünden sakat kalan 15 yaşındaki Abdo, tekrar yürüyebilmek için yetkililerden yardım bekliyor.

Suriye’de yaşanan iç savaş ve karışıklıktan kaçıp İstanbul’a gelen Abdo Ailesi yeni evlerine yerleştikten kısa bir süre sonra çocuklarının geçirdiği kazayla yıkıldı. Küçükçekmece’de bulunan bir parkta oturan Mohamad Nouri Abdo ve Abdulhannan Abdo isimli Suriyeli kardeşler Cüneyt T. (24) isimli şoförün kurbanı oldu. 

ÇOCUKLARI ÖLÜME TERK ETTİ


Kazayı yapan Cüneyt T. olay yerinden uzaklaşıp çocukları ölüme terk etti. Bu sırada ciddi bir kan kaybı yaşayan kardeşler çevredeki vatandaşların yardımıyla en yakın hastaneye götürüldü. Hastaneye gittikten sonra Abdulhannan’ın durumu iyiye giderken, ayaklarından yaralanan Mohamad Nouri ise ameliyat sonrası evinde kaptığı iltihap ve tedavisinin yarım kalması yüzünden bir daha yürüyemez hale geldi.


İHMALLER, TEDAVİSİNİ YARIDA BIRAKTI


Hastane yetkilileri yeterli ekipman olmadığı halde kardeşlerden durumu kötü olan Mohamad Nouri’yi kapsamlı bir hastaneye sevk etmedi. Aradan saatler geçtikten sonra durumu daha da kötüye giden Mohamad, buradan başka bir hastaneye sevk edildi. Bu sefer de sevk zinciri kırılması nedeniyle ortaya çıkarılan yüklü miktarda hastane masrafı aileye ikinci bir şok daha yaşattı. Ailenin maddi imkanı bulunmadığı gerekçesiyle tedavisi tamamlanmayan Mohamad, açık yaralarla taburcu edildi. Evinde yeterli hijyen sağlanamadığından vücudundaki iltihap kemiklere yayıldı. Hastalığı günden güne ilerleyen Mohamad dışarıyı sadece camdan izlemekle yetiniyor. Yaklaşık 11 ay önce yaşanan kaza sonrası psikolojisi de bozulan Mohamad tekrar yürüyebilmek için kendisine uzanacak bir yardım ellerini bekliyor. Mohamad, kimseyle konuşmak istemiyor, yemek yemeyi reddediyor.


BAŞKA SUÇTAN YAKALANDI KAZAYI YAPTIĞINI KABUL ETTİ


İşlediği başka bir suçtan ceza evinde tutuklu bulunan şahıs Cüneyt T. yapılan araştırma sonucu tespit edildi. Cüneyt T.’nin uyuşturucu suçundan tutuklu bulunduğunu ifade eden Abdo ailesinin avukatı Ömer Çakırgöz, olaydan yaklaşık 10 gün sonra şüphelinin uyuşturucu ticareti suçundan yakalandığını ifade ederek, ortada kasıtla adam öldürmeye teşebbüs suçu varken, şoföre taksirle yaralama suçundan dava açıldığı söyledi.


"YAPILAN YARDIMLAR BİR GENCİ YENİDEN YAŞAMA DÖNDÜRECEK"


Oturma izinleri olmadığı için hastanelerin ameliyatı gerçekleştiremediğini belirten ve en başından beri Suriyeli çocukla yakından ilgilendiği öğrenilen Küçükçekmece Kaymakamlığı Sosyal Hizmetler Müdürü Kasım Şengönül, “Olay bize intikal etti, Kaymakamlığımız ve bazı hayırsever iş adamlarımız yardımıyla bir ameliyat gerçekleştirdik ama gerekli sonuçları elde edemedik. Yürüyebilmesi için tekrar bir ameliyat gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu belki birkaç ameliyat olacak. Biz hayata tekrar dönmesini eski günlerdeki gibi tekrar yürümesini istiyoruz. Kimse isteyerek vatanlarını bırakıp ülkemize gelmiyor. Bunun için yardımcı olmamız gerekiyor. Kazayı yaşadıkları sırada lisan bilmiyor olmaları da çaresizlik içinde bırakmış aileyi. Hayırsever iş adamlarımıza ve değerli dostlarımıza sesleniyorum. Yardımlar bir kişinin yürümesine katkı sunacak” ifadelerini kullandı.


BABA ABDO, YARDIM BEKLİYOR


10 gün boyunca çocuğunun büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Baba Abdo, “ İlk ameliyatı olduktan sonra doktorlar bizimle anlaşamadığı için tercüman gerektiğini söylediler. Daha sonra oğlumu tedavi eden doktor bize çocuğumun iyileşmesi için 13-14 ameliyat geçirmesi gerektiğini söyledi” dedi. Baba Abdo, konuşmasının devamında çocuğunun iyi olması için gerekli parayı bulamadığını ve yetkililerden ve hayırseverlerden bu konuda yardım beklediklerini ifade etti.

 

piramithaber.com

Anahtar Kelimeler:
savaştan kaçarken

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim