Öğretmen Diyarı

Sandık Görevlileri İçin İbretlik Bir Haber‏1244 nolu sandık tutanağında tahrifat yapılarak AK Parti'nin oylarının fazla yazıldığı belirtilmişti.

1244 nolu sandıkta yapılan oy hırsızlığı ile ilgili davaya İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. CHP adına katılan avukatlar dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istedi. Mahkeme bu talebi reddetti. CHP avukatı sanığın cezalandırılmasını istedi.

Sanık olan sandık başkanı Ebru Doğan Katar'ın avukatı, benzer şekilde 35 civarında dava açıldığını ve aynı kalemden çıkmış gibi tahrifatlı tutanaklara ilişkin açılan davalar olduğunu söyledi. Tahrifatı müvekkilinin yapmadığını ileri süren avukat, müvekkili hakkında kesin deliller bulunmadığını belirtti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirtti ve 5 yıl hapis cezası verdi. Sanığın geçmişi, sosyal durumu, mahkemedeki durumunu göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 4 yıl 2 ay olarak belirledi.

Kağıthane'deki oy hırsızlığı ile ilgili 30'a yakın dava görülüyor. Asliye ceza mahkemelerinde açılan bu davaların yarısı ağır ceza mahkemelerine gönderilmişti. Bu karar oy hırsızlığı davalarında çıkan ilk karar oldu.
kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim