Öğretmen Diyarı

SAMSUN'DAN GELEN İPTAL KARARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜ DE İLGİLENDİRİYOR‏

Bu yargı karanın gerekçesi şube müdürlüğü mağdurlarını da yakından ilgilendirmekte, MEB bürokratlarının yargı kararlarını uygulamadığını ve mağdurların haklılığını ortaya koymaktadır.

2014 Yılının Şubat Ayında Danıştay 2. ve 5. daireleri şube müdürlerinin sadece mülakat puanıyla atanamayacağına hükmetmiş, MEB'in başvurusu üzerine Danıştay'ın İdari Davalar Kurulu itirazı reddederek yürütmeyi durdurma kararını onaylamıştı. 

Bu iptal kararlarına rağmen 2014 Yılının Mayıs ayında okul müdürü puanlama çalışmalarından kısa süre önce yangından mal kaçırırcasına, sadece mülakat puanıyla 1709 şube müdürü atanmış akabinde yeni atanan şube müdürlerinin de puanlarıyla binlerce okul müdürü görevden alınmıştı. 

Samsundan gelen iptal kararı Şube Müdürlüğü atamalarını da ilgilendirmektedir.

Kararın gerekçesinde; Danıştay İDDK kararı ile genel düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulmasına istinaden, bu genel düzenleyici işleme dayanılarak tesis edilen bireysel işlemlerin de yasal dayanağının ortadan kalktığı, bu sebeple yürütmesi durdurulan yönetmelik hükmüne istinaden gerçekleştirilen tüm müdür yardımcısı atamalarının iptal edilmesi gerektiği, bu durumun kazanılmış hak ve hukuki güven ilkesine de aykırılık teşkil etmeyeceği, bundan sonraki aşamada Danıştay kararındaki gerekçeler gözetilmek suretiyle müdür yardımcılıkları için ilana çıkılması ve tüm personelin başvurusuna olanak tanınarak, başvuran adayların objektif kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi ve en liyakatli personelin müdür yardımcısı olarak görevlendirilmesinin sağlanmasının gerektiği ifade edilmiştir.

Bu gerekçeye göre 2014 yılında, iptal edilen yönetmelik hükümlerine dayanılarak  yapılan 1709 Şube Müdürü ataması iptal edilerek şube müdürlüğü atamaları aritmetik ortalamaya göre yeniden yapılmalıdır. 

MEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MAĞDURLARI PLATFORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol