Öğretmen Diyarı

SAHTE DİPLOMAYI ÖYLE BİR YERDEN ALMIŞ Kİ!

TÜBİTAK'ta sahte diploma skandallarının iki ismine yapılan toplam ödemelerin 587 bin lira olduğu hesaplandı. Sahte diplomalı Cevdet Aydın savcılık ifadesinde sahte belgeyi Ankara'da Dursun isimli bir kahvehaneciden aldığını itiraf etti.

 

TÜBİTAK'da geçtiğimiz günlerde patlak veren iki sahte diploma skandalında sözde üniversite mezunu yöneticilere yapılan toplam ödemeler 587 bin lira olarak hesaplandı.

 

İKİ İSİMDEN TAHSİL EDİLECEK


TÜBİTAK'ta geçtiğimiz aylarda iki sahte diploma skandalı yaşanmıştı. Kurum müfettişlerinin yaptıkları çalışmalar sırasında önce BİLGEM'de uzman kadrosunda depo müdürü olarak çalışan Cevdet Aydın'ın Uludağ Üniversitesi diploması sahte çıktı. Sabah gazetesinin haberine göre, savcılığa verilen bilgi ardından gözaltına alınan Aydın, 25 Aralık günü yapılan savcılık sorgusu ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Müfettişler incelemelerini sürdürdükleri sırada daha ilginç bir tespitte bulundu. ODTÜ diploması sahte çıkan Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin yöneticisi Hasan Başaran da savcılık tarafından gözaltına alınıp ' Resmi belgede sahtecilik' ve 'Dolandırıcılık' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Her iki yöneticinin de sahte diplomalı çıkması üzerine TÜBİTAK bu isimlere yapılan ödemelerin hesabını çıkardı. Cevdet Aydın'ın kuruma maliyeti 164 bin lira, Hasan Başaran'ın ise 423 bin lira olarak tespit edildi. Kurum bu maliyetleri her iki isimden tahsil etmek üzere harekete geçti. TÜBİTAK'tan böcek soruşturması ve paralel yapı bağlantısı iddiaları sonrası kovulan eski başkan yardımcısı Hasan Palaz bu iki ismi işe almıştı.

 

'ASKERLİK BELGESİ DE EKSİK'


Diğer taraftan sahte diplomalı çıktığı için Ankara Adliyesi'nde tutuklanan Cevdet Aydın'ın savcılık ifadesi ortaya çıktı. Aydın'ın savcılıkta önemli itiraflarda bulunduğu belirtildi. Şüphelinin sahte diplomayı Ankara'da bir kahvehaneci olan Dursun isimli bir sahteciden aldığını, Ankara'da onun bağlantı kurduğu bir noterde de tasdik ettirdiğini anlattı. Cevdet Aydın'ın TÜBİTAK'taki dosyasında askerlik belgesi ile adli sicil kaydının da eksik olduğu ortaya çıktı. Askerliği er olarak yaptığı öğrenilen Aydın'ın üniversite mezunu olduğunun ortaya çıkmaması için belgeyi ibraz etmediği ileri sürüldü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim