Öğretmen Diyarı

Sağlık Çalışanlarına Zam!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş,sağlık çalışanlarının zor imkan ve şartlardagörev yapan bir meslek grubu olduğunu belirterek, “Geçen yıl nöbet ücretlerinin dini bayramlardayüzde 20 daha fazla ödenmesi kazanımını elde etmiştik. Bu yılki toplu sözleşmelerde, yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetlerin yılın her gününde yüzde 50 artırılmış olarak ödenmesi kazanımını elde ettik.” şeklinde konuştu.

Metin Memiş ayrıca, nöbet ücretlerinin hakkaniyetli bir şekilde hesaplanmasını istediklerini belirterek, “Normal şartlarda nöbet ücretininçalışanın bir günlük yevmiyesinin, günlük çalışma saatine bölünmesinden çıkan rakama karşılık hesaplanması gerekir. Şu anda nöbet ücretleri saat ücretinin5'te biri ile 3'te birine karşılık geliyor. Yani, devlet mesai saatleri içinde, çalışanın saatine 5 lira verirken, nöbet tuttuğu zaman bunu, 1 TL ile 3 TL arasındaki rakamlara indiriyorÇalışanın fedakarlığı ödüllendirilmesi gerekirken, adeta cezalandırılıyor” dedi.

 

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak, şimdiye kadar elde ettikleri kazanımlarınbundan sonraki kazanımların teminatı olduğunu da ifade eden Metin Memiş, tüm sağlık çalışanlarınınnöbet ücretlerinin artırılması ve hak ettikleri rakamdan almaları için çalışacaklarını kaydetti.

NÖBET ÜCRETLERİNİN YÜZDE 50 ARTIRIMLI ÖDENMESİYLE İLGİLİ TOPLU SÖZLEŞMEMADDESİ ŞU ŞEKİLDE:

Madde 7 - (1) 657 Sayılı Kanun'un ek 33. Maddesi uyarınca ödenen nöbet ücretleri dini bayram günleri için yüzde 20 artırımlı ödenir. Ayrıca yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için ödenen nöbet ücretleri de yüzde 50 artırımlı ödenir.

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol