Öğretmen Diyarı

Ruh haline göre beslen!

Yenilen besinlerin ruh halini etkilediğini ve ruh durumuna göre yenilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Örneğin, öfkelendiğimizde kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekirken, endişeli zamanlarda da bol sıvı tüketmek gerekiyor.

HAYAL KIRIKLIĞI
Daha çok şeker, çikolata, pasta, kurabiye gibi besinlerin tercih edildiği bu dönemde posalı ve C vitamin içeriği yüksek yiyecekler en doğru tercih olur. Sebze ve meyveler bu dönem için en iyi tercihtir. Bol yeşillikli salatalar, muz, ananas, kivi, çilek iyi birer kaynaktır.

YORGUNLUK
Bedenen yorgun olmak, iştahın azalmasına sebep olur. Kişiler çoğu zaman yemek yemek istemezler. Dikkat edilmediği takdirde düşen vücut direnci hastalıklara daha kolay yakalanılmasına sebep olur. Böyle dönemlerde C vitamini tüketiminin özellikle artırılması gerekir. Taze meyve ve sebzeler en ideal tercihler, vitamin kaybına uğramamaları için çiğ tüketilmeleri önerilir. Bekletilerek içilen meyve sularında vitamin kayıpları çok fazla olur. Portakal, kivi, elma, armut, havuç, yeşil biber, maydanoz, tere, roka, tercih edilmesi gereken sebze ve meyveler. İçecek olarak kuşburnuyla bitkisel çaylar önerilir.

HALSİZLİK
İş ve sosyal yaşamın getirdiği halsizlik durumunda, özellikle kalsiyum ve proteinden zengin besinler tercih etmek doğru olur. Süt, yoğurt, ayran, cacık ve peynir en büyük yardımcılardan. C vitamini ihtiyacı da bu dönemde artacağı için taze meyve ve sebze tüketimini de arttırmak gerekiyor. Meyveli yoğurtlar ve sütleri tercih edilebilirsiniz..

MUTSUZLUK
Fosfordan zengin olan balıklar, kuru baklagiller ve bulgur bu dönemin çabuk atlatılmasına yardımcı olur. Bu dönemde daha çok şeker ve şekerli besinler tercih edilir. Oysaki kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler, kan şekerini kontrol eder. Tahıllı ekmeklerle hazırlanan sandviçler en ideal tercihiniz olmalı. Yine bu dönemde tatlı ihtiyacı için kuru meyveler çok iyi birer alternatif olur.

ÖFKE
Öfke durumunda yağlı tohumlar; özellikle fındık, ceviz, badem ve fıstık tüketilmesi uygundur. Kahve, demli çay, gazlı içecekler ve kafeinli içeceklerden bu dönemde özellikle uzak durulması önerilir. Daha çok rezene, kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi bitkisel çaylar veya ılık, tarçınlı süt tüketimini arttırabilirsiniz.

ENDİŞE
Endişe durumunda vücutta aşırı sıvı kaybı olacağından sıvı alımını arttırmak gerekir. İlk tercih, her zaman saf sudur. Daha sonrasında çorba, komposto, meyve suyu, ayran, bitki çayları ve mineralli sular içilebilir.

Anahtar Kelimeler:
ruh haline göre beslen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol