Öğretmen Diyarı

RTÜK'ten 17 kanala Ankara katliamı cezası

Aykut YILMAZ

Cezaya, "Yayın hizmetleri, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz; kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünün ihlali gerekçe gösterildi.

RTÜK'ün ceza verdiği TV kanalları şöyle: "Akit TV, Ege TV, Uzay Haber, A Haber, İMC, Haber Aks, Bugün TV, Cem TV, Bengütürk, Halk TV, Samanyolu, Anadolu'da Vuslat, Pamukkale TV, Ülke TV, CNN Türk, Kanal 24, NTV."

RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda, üzeri flamalarla kapatılmış cesetlere yapılan yakın çekimler eleştirildi. Raporda, Charlie Hebdo saldırısı sonrasında İngiliz gazetesi The Guardian'da yer alan ve terörist saldırıların yayın alanının büyüklüğünün daha sonraki saldırılara neden olduğunu öne süren yazıya atıfta bulunuldu.

Katliam sonrası TV'lerin kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığını belirten RTÜK üyesi Ersin Öngel ise "Canlı yayında istenmeyen görüntüler yansımış olabilir ama yayıncı kuruluşların kastı olmadığı ortadadır. Böylesi bir katliamda medyaya fatura kesilmemelidir" dedi.

 

Habertürk
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim