Öğretmen Diyarı

Resmi açıklama: AFAD Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

AFAD, barınma merkezlerindeki toplam Suriyeli sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Açıklamada Türkiye’de barınma merkezlerindeki toplam Suriyeli sayısının bugün itibariyle 259 bin 523 olduğu belirtildi.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), barınma merkezlerindeki toplam Suriyeli sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Açıklamada Türkiye’de barınma merkezlerindeki toplam Suriyeli sayısının bugün itibariyle 259 bin 523 olduğu,  Akçakale- Ceylanpınar arasındaki sınır bölgesine sığınan 1601 Suriye vatandaşının artık güvende olduğu belirtildi.


AFAD, Türkiye’de illere göre çadır ve konteynerkentlerinde barınan Suriyeli sayısına ilişkin şu bilgileri paylaştı:


"Hatay’da 14.585, Gaziantep’te 51.507, Şanlıurfa’da 103.001, Kilis’te 36.017, Mardin’de 14.879, Kahramanmaraş’ta 17.349, Osmaniye’de 9.182, Adıyaman’da 9.916, Adana’da 11.038, Malatya’da ise 7.699."


"1601 SURİYE VATANDAŞI ARTIK GÜVENDE"

Akçakale- Ceylanpınar arasındaki sınır bölgesine sığınan 1601 Suriye vatandaşının da artık güvende olduğu bildirilen açıklamada, "Tel Abyad’ta PYD ve DAEŞ arasındaki çatışmalardan kaçarak  Akçakale- Ceylanpınar arasındaki sınır bölgesine sığınan 1601 Suriye vatandaşı bugün Başbakanlık AFAD koordinasyonunda ülkemize kabul edildi. Tel Abyad’ta çatışmaların şiddetlendiği 3 Haziran’dan bu yana Başbakanlık AFAD koordinasyonunda sağlık bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Kızılay işbirliği ile toplamda 19.445 Suriye vatandaşı sınırımızdan içeri giriş yaptı. Biometrik  kayıt işlemlerinin ardından sağlık kontrolleri ve aşı işlemleri tamamlanan ve kumanya yardımı yapılan Suriyeli sığınmacıların bir bölümü Türkiye’deki akrabalarının yanına yerleştirilirken; barınma ihtiyacı bulunan kişiler ise AFAD Barınma Merkezlerine kabul edildi" ifadelerine yer verildi.

Hürriyet


 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim