Öğretmen Diyarı

Putin'den Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili şoke eden açıklamalar

Nerdun HACIOĞLU/ MOSKOVA
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ürdün Kralı II. Abdullah ile Soçi'de düzenlediği basın toplantısında Rus uçağının Türkiye sınırının 4 kilometre dışında Suriye topraklarında düşürüldüğünü söyledi.

Konuya ilişkin açıklamasında sert ifadeler kullanan Putin, "Türkiye terör ile mücadelemizde bizi sırtımızdan vurmuştur" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı, "Türkiye, Rusya'nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu" ifadesini kullandı.

Davutoğlu'ndan düşürülen Rus uçağı hakkında açıklama
Davutoğlu'ndan düşürülen Rus uçağı hakkında açıklama
Uçağın düşürülmesinin Rus-Türk ilişkilerinde "çok ciddi sonuçlar doğuracağını" söyleyen Putin, "Sanki onlar bizim uçağımızı değil de biz Türk uçağı vurmuşuz gibi davranıyorlar" dedi.

Putin, "Uçağımız bir Türk F-16'sı tarafından atılan füzeyle vuruldu. Türkiye sınırına 4 kilometre uzaklıkta, Suriye topraklarına düştü" iddiasında bulundu.

Düşürülen uçağın Türkiye'ye tehdit oluşturmadığını öne süren Putin, Suriye'deki miltanlardan Türkiye'ye büyük miktarda petrol geldiğini de iddia etti.

 

LAVROV SOÇİ'YE GEÇTİ

Putin, Türkiye'ye yönelik sert açıklamalarda bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov kendisiyle görüşmek için Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrine hareket etti. Putin ile görüşmeden sonra Lavrov'un yarın Türkiye'ye gelip gelmeyeceğinin kesinlik kazanması bekleniyor.

Suriye sınırında uçak düşürüldü

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol