Öğretmen Diyarı

Profesöre dava açan öğrenci konuştu!

Başörtülü öğrencilere derse almadığı için hapis cezası alan Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye dava açan üniversite öğrencisi Fatma Nur Gidal konuştu.

MEMURLAR - ‘Öğrenim özgürlüğünü engelleme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası alıp cezaevine giren Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye dava açan üniversite öğrencisi Fatma Nur Gidal, “Vicdanım rahat. Hocanın hapse girmesine üzülmek, o kadar yıllarca peşinde koştuğu, baskı kurup tehdit ettiği türbanlı genç kızların hakkını yemektir” dedi.

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, 2011 yılının Mart ayında, fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilere tutanak tutup izin vermeyince, üniversite öğrencisi Fatma Nur Gidal, “Öğrenim özgürlüğünü engellediği" gerekçesiyle şikayetçi oldu. Al Jazeera'den Turaç Top'un haberine göre, yargılama sonucunda Pekünlü’ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Pekünlü, Perşembe günü, halka açık “Evrim ve Evren” adlı son dersini verdi. Bu son derse kalabalık bir öğrenci grubu ve kendisini destekleyen akademisyenler katıldı. Daha sonra Foça Açık Cezaevi’ne girdi. Pekünlü, cezaevine teslim olmadan önce yaptığı konuşmada, "Fransız Devrimi sırasında Bastille'i basıp içeridekileri çıkarmışlardı. Size adresi göstermek istiyorum, Türkiye'nin Bastille'i burası. Burayı basıp çıkaracaksınız beni, tamam mı? Yalnız çiçeklere ve ağaçlara zarar vermeden" ifadelerini kullandı.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim