Öğretmen Diyarı

POMEM Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nedir? 2016
Polis Kolejlerinin kalkması ile Polis olmak isteyen adaylar POMEM ya da PMYO'ya başvuru yapmaktadır. Lise'yi bitirip Yükseköğretime Geçiş Sınavından 270 ve üstü puan alan adaylar Polis Meslek Yüksekokuluna müracaat ederek eğitim görüp polis memuru olabilmektedir. Üniversiteye bitiren adaylar ise Polis Meslek Eğitim Merkezine müracaat ederek kısa süre eğitim aldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünde göreve başlayabilir. Polis memuru olarak göreve başlayan adaylara açılan sınavlardan başarılı puan alırsa Komiser Yardımcısı olarak göreve devam etmektedir.

POMEM Kimler Başvurabilir?

Peki Polis Meslek Eğitim Merkezine kimler başvurabilir.

Öncelikle POMEM'e başvurabilmek için adayların 31 Aralık 1987 ve daha sonrası doğumlu olması gerekmektedir. Daha sonra doğumluların başvurusu onaylanmamaktadır. 
POMEM'e başvurmak isteyen adayların mutlaka lisans bölümlerinden mezun olması gerekiyor. Önlisans mezunu olan adaylar Polis Meslek Eğitim Merkezine başvuramaz. Ayırca adayların lisans düzeyinde Kamu Personeli Seçme Sınavına da girmiş olması gerekmektedir. KPSS P3'de minimum puanı alan aday başvuru yapabilir. Peki minimum puan kaçtır? 2014 yılında puan 60 iken 2015 yılında 70'e kadar yükseltildi.

Polis Meslek Eğitim Merkezi başvuruları ve alımları ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının açıklanmasının ardından en geç bir ay içerisinde detaylar kamuoyuna duyurulmaktadır. 2016 KPSS sonuçları henüz açıklanmadı.

Kaynak:www.isinolsa.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim