Öğretmen Diyarı

Polis teşkilatının tamamı eğitimden geçirilecek
 Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devam eden operasyonlarda can kaybının en aza indirilmesi ve tüm birimlerin benzer operasyonlarda başarıyla verilen görevleri eksiksiz yerine getirebilmesi için harekete geçen emniyet teşkilatı, bünyesindeki personelin görev kapasitesini hizmet içi eğitimlerle artırmayı hedefliyor.
Bu amaçla Polis Akademisi tarafından hazırlanan eğitim müfredatı uygulanmaya başlandı. Öncelikle mesleğe yeni başlayacak memur adaylarını hedefleyen akademi, A'dan Z'ye tüm konularda eğitilmesi için çalışmalarını tamamladı.

Eğitim süresince meslek için gerekli teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra öğrencilerin silah kullanma becerilerinin de geliştirilmesi için silahlı eğitimlere de ağırlık veriliyor. Bunun için öğrenciler, tabanca ve MP5 in dışında AK-47 olarak bilinen kalaşnikof silahlarla da "operasyonel atış ve meskun mahal" eğitimi alıyor.

Öğrencilere verilen bu eğitimden tüm personelin de faydalanabilmesi için yıl boyu aralıksız devam eden "kadro atışları"nın kapsam ve içeriğini değiştiren Polis Akademisi, bu yıl yapılacak atışlara tabanca ve MP5 in yanı sıra AK-47'yi de ilave etti. Ayrıca atışlarda kullanılan mermi sayısı da önceki yıllara oranla 6 kat artırılarak 300'e çıkartıldı. Bu rakamın AB üyesi ülkeler ile karşılaştırıldığında en çok atışın yapıldığı Almanya'dan bile iki kat fazla olduğu dile getiriliyor.

Öte yandan emniyetin bugüne kadar sürdürdüğü "savunma temelli" eğitim anlayışı da tarihe karışıyor. Yeni dönemde polise verilen eğitimin "müdahale odaklı" olması hedefleniyor. Bunun için emniyet teşkilatının resmi tüm unsurları haftada 5 gün 30 saat sürecek "polis müdahale yöntem ve teknikleri" adı altında bir eğitimden geçirilecek.

Diyarbakır'da teröristlerin bulunduğu aracı durduran polislerin şehit edilmesi

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü gün içerisinde teröristlerin bulunduğu taksiyi durduran 3 polis memurundan 2'sinin şehit olması olayını da inceleyen eğitimciler, özellikle bölgede görev yapan polislerin bu ve benzeri durumlarda nasıl davranması gerektiğini içeren "araç durdurma ve güvenli şekilde müdahale ile şüpheli kişi ve araç arama" eğitimi için hazırlıklarını tamamladı.

Eğitim ilk etapta Doğu ve Güneydoğu bölgeleri ile kritik konumda olduğu değerlendirilen toplam 21 ilde görev yapan 40 bin personeli kapsayacak.

Acil müdahale eğitimi

Emniyet teşkilatındaki tüm personelin aynı operasyonel kabiliyete ulaşması için düzenlenen "acil müdahale" eğitimi ise Antalya'nın Kepez ve Kemer ile Aydın'ın Didim ilçeleri, Afyon Nevşehir ve İstanbul'da verilmeye başlandı.

Özel hazırlanan alanlarda verilen ve 3 hafta süren eğitimde, katılanlara araç durdurma, kişi arama, sokak geçişleri, el yapımı patlayıcı ve bina araştırma gibi konu başlıklarında teorik ve pratik eğitim veriliyor.

İntihar saldırılarıyla ilgili farkındalık eğitimi

Son dönemde terör örgütlerin tercih ettiği bir yöntem olarak öne çıkan ve gerek araç gerek canlı bomba ile gerçekleştirilen intihar saldırıları üzerine polisin farkındalığı artırılacak. Bunun için zaman içerisinde tüm polislere "İntihar saldırılarına karşı farkındalık" eğitimi verilecek.

Söz konusu eğitimde polislere, canlı bomba ile bombalı araç kullanan kişilerin genelinde görülen davranış şekilleri aktarılacak. Eğitimde, canlı bombanın yürüyüş şeklinden, psikolojisine, olay yerine yaklaşımından kıyafet tercihlerine kadar tespit edilen ipuçları ile görevli memurların kısa sürede olaya nasıl müdahale etmeleri gerektiği anlatılacak.

Aynı kapsamda bir araca bomba yüklenip yüklenmediğinin anlaşılması, aracın durdurulması ve şüpheli ile araca müdahale teknikleri de öğretilecek.
Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler:
Polis Teşkilatı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim