Öğretmen Diyarı

Polis, okul bahçesine gaz bombası attı

Atılan gaz bombalardan ikisi okul bahçesine düşmesi üzerine 12 çocuk gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

 

Silopi İlçesi'nde Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu'nda, bugün öğlen saatlerinde okuldan çıkan öğrencilerden bir kaçı iddiaya göre, okul yakınında bulunan adliye binası önündeki polisleri taşladı. Atılan taşlardan birinin isabet edip başından yaraladığı polis memuru gaz bombasıyla karşılık verince ortalık, bir anda gaz bulutlarıyla doldu. Çevre esnafı da gazdan etkilenirken, polisin attığı 2 adet gaz bombası, okulun bahçesine düştü. 5 ve 6'ncı sınıf öğrencisi 12 öğrenci baygınlık geçirerek fenalaştı. Fenalık geçiren öğrenciler çevredekilerin yardımıyla Silopi Devlet Hastanesi acil servisinde tedavi altına alındı. Durumu iyi olan 3 öğrenci ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edilirken, diğer öğrencilere serum takıldığı belirtildi.

 

Bu arada öğrencilerin taşlaması sonucu kafasına taş isabet eden polis memuru da aynı hastanenin acil servisine getirilerek tedavi edildi. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve BDP Silopi İlçe örgütü yöneticileri, hastaneye gelerek öğrencilerin durumuna ilişkin hastane yetkililerden bilgi aldı. Hastanede yaralı polis memurunu da ziyaret eden Sarıyıldız, yaşanan duruma tepki gösterdi. Hastanenin acil servisi önünde basın açıklaması yapan Sarıyıldız, yaşananları detaylarıyla anlatarak, "Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu'nda okuyan 12 çocuk, polisin okul bahçesine ve sınıflara kadar gaz bombası atması sonucu fenalık geçirerek hastaneye kaldırılmış durumda. 23 Nisan Çocuk Bayramı deniliyor, Kürt çocuklarına gaz bombası reva görülüyor. Kimse devletin bu pratiklerinden sonra bizden iyimser olmamızı beklemesin. Bu tür olaylar, bölge insanının devlete olan yaklaşımını belirliyor. Sebebi ne olursa olsun, okullardaki 10-12 yaşlarındaki çocuklara gaz bombası atılmaz. Kimse de bu yaştaki çocukların polise zarar verdiği gerekçesi ve ideasıyla karşımıza çıkmasın. Böyle bir durumun olması mümkün değildir. Başta Şırnak Valisi olmak üzere tüm mülki amirlerini göreve çağırıyorum. Yaşanan bu olayla ilgili polisler hakkında derhal gereken işlemleri yapmaya çağırıyorum. Bölgedeki kolluk kuvvetlerinin görevi halkı korumak iken, yurttaşlarımıza düşmanca bir yaklaşım sergiliyorlar. Derhal soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz" dedi.

 

Gaz bombasından etkilenen çocukların aileleriyle görüşen Sarıyıldız, "Aileler artık çocuklarını okula göndermek istemiyor. Zaten mevcut eğitim zihniyetine ve diline bir tepki var. Bir de bu tür pratikler de eklenince hiç kimse çocuğunu okula göndermek istemeyecektir" diye konuştu. Çocuklarının fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını duyan öğrenci velileri de hastaneye akın ederek kendi çocuğunu aradı.

 

\"Doğan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim