Öğretmen Diyarı

POLİS MEMURLUĞUNA GİRME ŞARTLARI DEĞİŞİYOR

TBMM’ye sevk edilen “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dâir Kanun Tasarısı” Taslağı ile artık polis memuru olmak isteyenler KPSS’ye girmek zorunda kalacaklar.

 

Bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e gönderilen Kanun Taslağında, polis memuru olmak için gereken şartlarda bazı değişiklikler yapıldı.

 

Polis memurluğu için KPSS şartı

 

Taslak Meclise sevk edildiği haliyle kabul edilirse, lisans mezunlarından Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olanlar polis meslek eğitim merkezlerine (POMEM) alınacak.

 

Yaş şartı düşürülüyor

 

Taslak KPSS şartı dışında yaş şartında da değişiklikler öngörüyor. Buna göre düzenleme yürülüğe girerse, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla yirmialtı yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından yönetmelikle belirlenecek şartlan taşıyanlar ve sınavda başarılı olanlar POMEM’lere girebilecekler. Kanunun mevcut haline göre sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, polis meslek eğitimine alınmaktaydı.

 

İlk kademe polis amirliği için de KPSS şartı

 

Ayrıca Taslakta öngörülen düzenlemeye göre, Emniyetin ilk kademe polis amiri ihtiyacını karşılamak için de KPSS kullanılacak. Buna göre taslağa eklenen geçici madde ile, 1/1/2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olan ve yönetmelikle belirlenecek diğer şartlan taşıyanlar Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulacaklar. Bu öğrenciler Akademi bünyesinde ücretsiz iaşe edilecek, yatırılacak ve sağlık giderleri ve yönetmelikle tespit edilecek ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanacak. Bu öğrencilere harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenecek.

 

kaynak:"memurunyeri.com"

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim