Öğretmen Diyarı

PKK mı, IŞİD mi?
Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde Cuma saat 8:00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet şube müdürlüklerinin olduğu ek binaya yakın, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne de yaklaşık 200 metre mesafede bombalı araçla saldırı gerçekleşti. Saldırıda 2 polis, 1 teknisyen ve 6 sivil hayatını kaybetti. 100'ün üzerinde kişi yaralandı. Bir saldırganın ölü ele geçirildiği açıklandı. Devlet yetkilileri, saldırıyı PKK'nın üstlendiğini açıkladı. Sonraki saatlerde ise IŞİD'e yakın haber ajansı Amaq'ta eylemin bu örgüt tarafından yapıldığı açıklandı.

Konuyla ilgili ilk detaylı açıklama Diyarbakır Valiliği tarafından yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

"04.11.2016 Cuma günü saat 07.53’te İlimiz Bağlar İlçesinde bulunan Aydın Arslan Bulvarı’nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, sivil vatandaşlarımızın ve öğrencilerin oldukça yoğun olarak bulunduğu bir bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarınca üstlenilen, bomba yüklü araçla bir patlama gerçekleştirildiği anlaşılmıştır."

Açıklamanın ardından da Başbakan Binali Yıldırım İstanbul'da şu açıklamayı yaptı:

"Sabah 08.00 civarında Diyarbakır'da bölücü terör yapacağını yaptı, alçak, iğrenç yüzünü tekrar gösterdi. Çevik Kuvvet'in konuşlandığı noktaya, vatandaşların da işine giden, okuluna giden, çocukların olduğu bölgede bir bomba yüklü araç patlatıldı... Bir terörist de ölü ele geçirilmiştir."

Yıldırım'ın ölü ele geçirildiğini açıkladığı saldırganın kimliği konusunda henüz bir açıklama yok.

Bu açıklamaların ardından Reuters ile radikal ve ırkçı grupları takip eden SITE Intelligence isimli kuruluş, IŞİD'e yakın Amaq haber ajansında, örgütün dün akşam saatlerinde saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

IŞİD, şimdiye kadar Türkiye'de gerçekleştirdiği hiçbir eylemi üstlenmedi. Bu hafta IŞID'ın lideri Ebubekir Bağdadi'ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Bağdadi bu kayıtta militanlarına Türkiye'ye saldırı emri veriyordu.  

Ziya Pir: Kıl payı kurtulduk

Gözaltına alınan ve Cuma öğlen serbest bırakılan HDP milletvekillerinden Ziya Pir, Cumartesi sabahı konuyla ilgili Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

"İŞİD saldırıyı o karakola hukuksuzca tutulan HDP'lilere yaptı. Çüngüş ilçe başkanı hayatını kaybetti. Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder kıl payı kurtuldu.  Selahattin Demirtaş, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve ben saldırıdan biraz önce çıkarılmıştık. Onlarca HDP ve DBPli ise 26 gündür orada gözaltında."
[Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera Türk] 
Kaynak: Al Jazeera, Reuters, AA, SITE Intelligence

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim