Öğretmen Diyarı

Pişmanlık yasasından yararlanmak için herşeyi itiraf etti

FETÖ’nün ‘ABD Colorado eyalet imamı’ olduğu belirtilen H.P., darbe girişimiyle ilgili soruşturmada 15 Ağustos’ta yakalandı. Tutuklanan H.P., pişmanlık yasasından faydalanmak istedi. H.P., geçmişte askeri lise ve harp okulu öğrencilerine son sınıfa gelene kadar ‘abilik’ yaptığını söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçmiş yıllara ait askeri lise ve harp okulları yıllıklarını, öğrencilerin isimlerini gizleyerek H.P.’nin önüne koydu. H.P. fotoğraflara bakarak geçmişte ‘abiliğini’ üstlendiği TSK içindeki ‘kripto’ örgüt üyelerinin isimlerini söyledi. Araştırmanın ardından 28 albay, 5 astsubay ve bunlarla irtibatlı olduğu belirtilen 6’sı imam 39 kişi gözaltına alındı. 

SAVCI: UYUYAN HÜCRELER
Savcı Can Tuncay, mahkemeye sevk yazısında, ‘kripto’, ‘uyuyan hücre’ diye adlandırılan şüphelilerin örgütün bir sonraki darbe benzeri eyleminde görev almak üzere gizlendiklerini, isimlerinin darbe başarılı olursa atanacaklar listelerinde yer almadığını belirtti. 39 şüpheli, önceki gün mahkemeye sevk edildi. 4 sivil ‘terör örgütü kurmak ve yönetmek’ suçundan, kurmay albayların da aralarında bulunduğu 16 asker ise ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.
Toygun ATİLLA- Ayşegül USTA/İSTANBUL

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim