Öğretmen Diyarı

Pazartesi seçim hükümeti kurulacak, 1 Kasım seçim

Şerife Güzel

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda (MKYK) olağan kongrenin 12 Eylül Cumartesi günü yapılmasını kararlaştırdı. Ayrıca yol haritasını da netleştiren AK Parti'de Cumhurbaşkanı'nın Pazartesi günü seçim hükümetini kurması için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmesi bekleniyor. Seçimler ise YSK'nın ilke kararı doğrultusunda 90 günlük süre beklenmeden yapılacak. AK Parti'nin hesabı seçimlerin 1 Kasım'da yapılması.

Darbenin yıldönümünde kongre şöleni

AK Parti'nin olağan kongresinin seçim öncesi yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmalar dünkü MKYK toplantısında netleştirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen MKYK toplantısında kongrenin 12 Eylül'de yapılması kararlaştırıldı. Böylece askeri darbenin yıldönümünde demokrasi şölenine dönüştürüle

cek kongre ile seçim startı verilecek.Üç dönem yasağı kalkıyor Üç dönemcilerin durumu da MKYK'da konuşuldu. Başbakan Davutoğlu 3 döneme takılan 70 ismin tekrar dönmesinin önünde engel kalmadığını vurgulayarak 3 döneme takılacak 26 ismin de kurtulmasını sağlayacak bir düzenleme için çalışma yapılması talimatı verdi. Bu çerçevede 3 dönem kuralının tümüyle tüzükten çıkartılması planlanıyor.

MYKY'da yol haritası belirlendi

AK Parti MKYK'da hükümet kuruluşu ve seçim süresine ilişkin yol haritası da konuşuldu. Pazartesi günü Cumhurbaşkanının seçim hükümetini kurmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmesi bekleniyor. Davutoğlu da bu çerçevede partilere seçim hükümetine katılıp katılmayacaklarına ilişkin çağrı yapacak. Ardından da yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı'na sunacak. Seçim sürecine ilişkin olarak da YSK'nın ilke kararı almasıyla 90 günlük süre beklenmeyecek. AK Parti, seçimlerin 1 Kasım'da yapılmasını bekliyor.

HÜKÜMET KURMA GÖREVİNİ İADE ETTİ

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine hükümet kurma görevini dün akşam Cuhurbaşkanı Erdoğan'a iade etti. Erdoğan ile Davutoğlu'nun buluşması 1 saat 25 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Sayın Davutoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm gayretlerine rağmen güvenoyu alacak bir hükümet kurma imkanını bulamadığını beyan ederek, kendisine verilen görevi iade etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da gayretlerinden dolayı teşekkür etmiştir" denildi.

 

Star Gazetesi
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol