Öğretmen Diyarı

PARTİLERİN SEÇİM VAATLERİNDE ÖĞRETMEN ADAYLARI HATIRLANIRKEN DİĞER ADAYLAR NEDEN UNUTULUYOR?

Seçim döneminde sıkça gündemde olan atanamayan öğretmen sorunu dışında asıl sözü edilmesi gereken ve unutulan problemler gözden kaçıyor.

Yeni bir seçim döneminin yaklaştığı şu günlerde partiler seçmenlerin karşısına birçok vaatlerle çıkarken dikkatimizi çeken en önemli nokta KPSS atamaları konusunda partilerin genç adaylara neler vaat ettiğiydi.


Hem iktidar partisi Ak Parti hem de muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP seçmenlere belli başlı vaatlerde bulunurken bir noktayı atladılar.


Özellikle muhalefet partileri iktidarı sayıları 350 bini bulan atanamayan öğretmenler üzerinden eleştirirken  diğer alanlarda atama bekleyen adayları ise unuttular. Sadece atanamayan öğretmenler günümüzde bir sorun olarak öne çıkmış gibi görünsede aslında bu durum buz dağının görünen yüzüdür. Oysa atanamayan öğretmen sorunu gibi çok ciddi sorunlar yaşayan alanlarda ortada çözümsüz bir şekilde durmaktadır.


 


Öğretmen adaylarının dışında kimler atama mağduriyeti yaşamaktadır?


 


 


400 bin mezunu olan İİBF alanı KPSS atamalarında en büyük sıkıntıları yaşayan alan olarak öne çıkmaktadır. Mezun sayısı bakımından öğretmenlerin bile önüne geçen İİBF’liler her KPSS atamasında kendilerine açılan kontenjanlarla büyük hayal kırıklığı yaşamaktadır. Keza 100 bin mezunu olan Adalet bölümüde sayıca yetersiz alımlarla birçok işsiz aday yaratmıştır.


Mühendislik alanında ziraat, jeoloji, kimya ve gıda mühendisliği bölümü mezunları başta olmak üzere veterinerlik bölümü, temel bilimlerde matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleride merkezi memur atamalarında çok az kontenjanla birçok adayın atanamadığı bir alanı yaratmaktadır.


Sayıları milyonları bulan Önlisans ve Lise mezunu adaylarda büyük umutlarla sınava girmekte oysa kadro sıkıntısı nedeniyle atanamamaktadırlar.


Yukarıda belirttiğimiz bölümlerin yaşadığı büyük sorunlar başta İİBF ve Adalet mezunları olmak üzere ülkeyi yönetmeye talip olan muhalefet partilerinin gündemine bile gelmemiştir. Atanamayan öğretmenlerin sorunları seçim meydanlarında hep dile getirilirken asıl görülmesi gereken ve atama mağduriyeti yaşayan diğer alanlar unutulmuştur. Bu durum muhalefetin gündemi yakından takip edemediğini ve asıl büyük sorunu göremedeğini göstermektedir.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim