Öğretmen Diyarı

Part-Time Çalışan Öğrencilere Güzel Haber Geldi
Part-Time çalışan öğrencilerin en büyük sorunu Genel Sağlık Sigortasının çok yüksek primi çıkması.Buna çözüm arayan meclis torba yasada bir düzenlemeye gidiyor.
Bugünlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen Torba Kanun işverenleri ilgilendiren önemli maddeler içeriyor. Torba Kanunun genel sağlık sigortasıyla ilgili bir düzenlemesi daha var. Bugünkü uygulamada part - time çalışanların tamamı eksik günleri için genel sağlık sigortası primi ödemek zorundalar. Ancak torba kanun sonrası yalnızca 20 gün ve daha az süre çalışanlar için bu zorunluluk söz konusu olacak. Bugünkü uygulamada bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde olanlar

part - time çalışırlarsa adlarına prim borcu çıkıyor. SAĞLIK HİZMETİ ALACAK Torba Kanun sonrası bu konuda değişikliğe gidilecek.

Üniversite öğrencileri ayda 3 gün çalışsalar bile anne - babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecekler. Part - time çalışmaları nedeniyle adlarına prim borcu çıkmayacak.

Bugünkü uygulamada pek çok üniversite öğrencisi part - time çalışmaktan çekiniyor. Ayda 5 günlük çalışmaları karşılığı 400 TL para alan öğrenciler bu miktarı ayın kalan günleri için genel sağlık sigortasına prim olarak yatırmak durumunda kalıyorlardı. Torba Kanun sonrası bu konuda değişiklik yapılınca part - time çalışan öğrencilerin genel sağlık sigortası çilesi de bitecek. İşverenler dikkat Öte yandan SGK işverenin küçük bir dikkatsizliğinden kaynaklanan idari para cezalarının bazılarında indirime gidiyor. Bunun yanında, vergi ve SGK prim kayıtlarının birlikte verilmesi söz konusu olacak.

İşverenin küçük bir dikkatsizliği işverene çok pahalıya patlar. SGK primini yatırmayan muhasebeci yanacak Torba Kanun'daki bir madde muhasebeciler ve mali müşavirler için çok kritik. Buna göre, SGK'ya verilecek her belgenin kanuna aykırı olmasından, muhasebeciler ve mali müşavirler de sorumlu olacak.

İşverenin muhasebecinin hatası nedeniyle bir zarara uğraması halinde, bu zarardan müştereken ve müteselsilen muhasebeci de sorumlu olacak. İşveren bu ceza için muhasebecisine rücu edebilecek. Bu maddeyle ilgili detayların yönetmelik ile belirleneceği ifade ediliyor. Muhasebecilerin hangi hallerde sorumluluğunun olacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Cezalarda indirim Torba Kanun'dan sonra, yalnızca prime esas kazancın eksik bildirilmesi halinde uygulanacak para cezası, sigortalının prime esas kazancındaki eksiklik kadar olacak. Örneğin, işveren bir işçisinin prime esas kazancını 200 TL eksik bildirmişse, ceza 329,4 TL değil, 200 TL olacak. Dolayısıyla, işveren cezasını işçisinin eksik bildirdiği miktar üzerinden ödeyecek.

Kaynak:Akşam Gazetesi 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim