Öğretmen Diyarı

Paris\'i bırakıp IŞİD\'e koştular Facebook\'un da rolü büyük...

Son haftalarda en az 100 kadar genç kız ve kadının Fransa'yı terk ederek Suriye'de IŞİD'in saflarında yer almak için evlerini terk ettikleri tespit edildi.

 

Yakın geçmişteki duruma göre rakkamlarda büyük artış tespit edildi. Fransız yetkililerin ifadesine göre ülke vatandaşlarının her kesiminden katılım var.

 

Katılımlarda birinci sırada Müslüman göçmen aileler, ikinci sırada ise beyaz Fransızlar geliyor.

 

Avrupa ülkeleri, terör örgütü IŞİD'e katılımı durdurmak için çalışmalara devam ederken, Fransa'dan şok bir haber geldi. 100 kadar Fransız kızın Suriye'ye gidip IŞİD'e katıldığı iddia edildi. 17 yaşındaki Sahara ise bunlardan sadece biriydi.

Sahara, kot pantolonlarını çıkartıp çarşafa büründüğünü ve trene binerken yakalandığını söyledi.

 

Sahara'nin Suriye'ye gittiği gün tren istasyonunda sırtında iki büyük çanta taşıdığı görüntülendi. Güvenlik kameralarına takılan görüntülerde Sahara'nın saçını topladığı ve türban ile örttüğü görülüyor.

 

Bundan iki ay kadar önce ise Fransız kızı Nora da benzer kıyafetler ile seyahatine başladı. Abilerinin tespitine göre uzun süre evden her gün kot pantolon ve yelek ile çıkan kız kardeşleri, evden çıktıktan sonra çarşaf giyerek geziyordu. Aile bunu sonradan fark etti.

 

Sahara'nın ailesi kızları ile evi terk ettikten sonra 3 kez görüştü. Ancak anne Sabrine, cihatçıların kızlara ne diyeceklerini dikte ettirdiklerini düşünüyor ve “Onları kendi arzularının dışında tutuyorlar. Onlara kendi istediklerini söylemeye de zorluyorlar” diyor.

 

15 yaşındaki Nora'nın ise IŞİD'li teröristlerden savaş eğitimi aldığı belirtildi. Her iki kızın da Suriye'ye Türkiye üzerinden gittiği belirtilirken, Fransa'dan IŞİD'e katılan 100 genç kızdan birinin ise Yahudi olduğu kaydedildi.

 

Nora'nın ailesi olan El-Bahti ailesi ise kızlarının Fransa dışına çıkışı hakkında çok az bilgiye sahip. Ancak onlar IŞİD'in nasıl bir sistemle çalıştığını daha iyi biliyorlar. Fas göçmeni olan ailenin kızları Facebook aracılığı ile Işid saflarına katılmış.

 

Kızları Facebook'ta başları yeşil örtülü savaşan kadınları ve öldürülen Suriyeli çocukları izleyip etkilenmiş. Fascebook sayfasından da anlaşıldığı üzere kendisine Fransa'da çarşaf ve Türban giyimini yasaklayan yasalar hakkında detaylı bilgi gönderilmiş.

 

Nora sadece 15 yaşında. Okulunu terk etti. Asla okula dönmedi. Abisi Fuad ise kardeşinin okula çarşaf ile gittiğini öğrendiğini belirtti. Kız kardeşini ikinci bir telefonu ve gizli bir Facebook hesabı olduğunu da sonradan anladılar.. Cihatçılar da kendisini bu gizli Facebook hesabından saflarına katmışlar. 

 

Yapılan soruşturma sonucu Nora'nin Paris'e giden hızlı trene bidiği anlaşıldı. Oradan da İstanbul'a uçtu. Oradan da Türkiye'nin Suriye sınır şehrine… Kendisinin bütün masraflarını beraber gideceklerini söyleyen bir bayan karşılamış. Paris'te geceyi geçirecek yer temin etmiş ancak sabahına bu bayan kendisi ile birlikte Suriye'ye gitmekten vazgeçmiş.

 

Evi terk etmesinden sonra ailenin kızları ile ilk görüşmesi Facebook aracılığı ile gerçekleşti. Ani terk edişten 3 gün sonra kendisinin Halep'te mutlu olduğunu ve Suriyeli çocuklara yardım ettiğini söyledi. Abisi ise kız kardeşinin cihatçıların çocuklarına bakıcılık yaptığını belirtiyor. Abisinin ifadesine göre onun nihai adresi El-Kaide'nin Suriye'deki uzantısı olan El-Nusra cephesinin ”Yabancılar Lejyonu”

 

Fransız kızların Suriye ve Irak'taki tüm cephelerde görev aldığı da gelen bilgiler arasında

 

IŞİD'a katılan Fransız kızlar arasında Tunus ve Cezayir kökenliler olduğu gibi Fransız asıllı isimlerin de bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan Almanya'dan 140, İngiltere'den ise 100'ün üzerinde genç kız IŞİD'E katıldı.

 

Aralarında Almanya Güzellik Yarışması'nda 3'üncü olan bir kız ile bir İngiliz rock sanatçısının da bulunduğu çok sayıda kadının IŞİD'e kaçtığı kaydedildi.

\"photo\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol